CFLA: Trešdaļa ieceru praktiskas ievirzes pētījumiem – dabaszinātnē

Ziņa publicēta 10.09.2018
Pirmdien, 3. septembrī, noslēdzās projektu iesniegumu pieņemšana Eiropas Savienības fondu programmā praktiskas ievirzes pētījumu veikšanai – atlases otrajā kārtā saņemtas 186 ieceres izpētes projektiem, kas pretendē uz pieejamo 25 miljonu eiro līdzfinansējumu.

Centrālās finanšu un līgumu aģentūras direktors Mārtiņš Brencis: “Pētniecībā esam ieraduši redzēt zinātniskās institūcijas, kas šajā jomā darbojas profesionāli. Taču jaunas zināšanas un atklājumi ir arī virzītājspēks inovāciju attīstībai biznesā – tas ir iemesls, kādēļ uz atbalstu pētījumiem var pretendēt arī komersanti. Šajā atlases kārtā savstarpēji konkurē projekti atkarībā no tā, vai tie ir vai nav saistīti ar saimniecisko darbību, līdz ar to varam nodrošināt, ka noteikta ERAF atbalsta proporcija nonāks pie tiem, kas pētījumu rezultātus varēs materializēt uzņēmējdarbības inovācijās”.

Visvairāk pētījumu paredzēts veikt dabaszinātņu nozarēs – 35% no kopējā ieceru skaita, 25% no iesniegumiem pētniecību plānots veikt inženierzinātnēs, medicīnā – 23%, lauksaimniecībā – 11%, savukārt sociālajās zinātnēs – 6%.

Programmas “Praktiskas ievirzes pētījumi” otrajā kārtā atsevišķi tiks vērtēti ar saimniecisko darbību saistīti un ar saimniecisko darbību nesaistīti projektu iesniegumi, jo šajā kārtā, atšķirībā no pirmās kārtas atlases, tām paredzēts nodalīts finansējums. Mazāka konkurence paredzama ar saimniecisko darbību saistītiem projektiem – no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) pieejami vairāk nekā 9,6 miljoni eiro, iesniegto ieceru kopējā ERAF summa ir lielāka nekā 11 miljoni eiro. Ar saimniecisko darbību nesaistītiem projektiem plānots piešķirt vairāk nekā 9,6 miljonus ERAF finansējuma un gandrīz 5,8 miljonus valsts budžeta finansējuma, vienlaikus iesniegtajos projektu iesniegumos plānots izmantot vairāk nekā 58 miljonus ERAF finansējuma un vairāk nekā 30 miljonus valsts budžeta finansējuma.

Šajā ES fondu programmā atbalsts paredzēts pētniecības projektiem, kas sniedz ieguldījumu Latvijas viedās specializācijas stratēģijas noteikto tautsaimniecības transformācijas virzienu un izaugsmes prioritāšu īstenošanā un šādu specializācijas jomu attīstībā: zināšanu ietilpīga bioekonomika, biomedicīna, medicīnas tehnoloģija, biofarmācija un biotehnoloģija, viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas, viedā enerģētika, kā arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

2016. gadā notika pirmā projektu atlases kārta par ERAF līdzfinansējumu praktiskas ievirzes pētījumu veikšanai, kuras ietvaros tiek īstenoti 74 atbalstu guvušie projekti.

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Luste
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras
sabiedrisko attiecību speciāliste
tālr. 26019685, ieva.luste@cfla.gov.lv
www.cfla.gov.lv