Jauniešu brīvprātīgais darbs Eiropas un Latvijas politiskajos procesos

Ziņa publicēta 21.04.2011
Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā un Brīvības un solidaritātes fonds 2011. gada. 29. aprīlī aicina uz semināru "Jauniešu brīvprātīgais darbs Eiropas un Latvijas politiskajos procesos" ES Mājā ( Aspazijas bulvārī 28, Rīgā).

Lai gan jauniešu (18-24 g.v.) Latvijā ir tikai nedaudz vairāk kā 10% no valsts iedzīvotājiem, sociāli ekonomiskā un politiskā kontekstā šī ir viena no svarīgākajām grupām, jo šajā vecumā cilvēkam jāpieņem virkni svarīgu lēmumu, kas var būtiski ietekmēt viņa tālāko dzīvi, un caur to – arī notikumus valstī kopumā.

Jaunieši šajā vecumā ir tā sabiedrības daļa, kuras attieksmei pret apkārt notiekošo būs tālejošas sekas sabiedriskās līdzdalības pamatu un mehānismu stiprināšanā. Ņemot vērā to, ka šajā vecumā jaunieši, baudot vēl minimālas saistības, gan aktīvi eksperimentē, gan brīvāk ļaujas dažādu ideālu un vērtību iedvesmotām aktivitātēm, tiem ir raksturīgi lūkoties arī pēc iespējām izpausties brīvprātīgā darbā, tostarp, piedaloties dažādos politiskajos procesos - bet retāk tradicionālās politiskās partijās.

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta pētījumu par jauniešu līdzdalību politiskajos procesos, galvenokārt, piedaloties vēlēšanās, divas trešdaļas Latvijas jauniešu interesējas par politiku. Neskatoties uz to, 68% no viņiem nav tuvi nevienas politiskās partijas uzskati un vēlēšanās (gan nacionālajās, gan Eiropas Parlamenta) piedalās nedaudz vairāk kā trešdaļa no tiem. Turklāt, tieši šo sabiedrības grupu visvairāk uztrauc ekonomikas un sociālā krīze valstī un it īpaši bezdarba jautājumi. Tad kāpēc pat krīzes apstākļos, jaunieši vēlēšanas uztver tikai kā galvenokārt pilsonisko pienākumu? Kādēļ 38% no tiem jauniešiem kuri nebalso, jūt, ka viņu balsij "nav ietekmes"? Kādas iespējas jauniešiem Latvijā ir iesaistīties brīvprātīgā politiskā darbā? Kuras organizācijas un pilsoniskā aktīvisma formas – tradicionālās vai interneta tiešās tīklošanās un komunikācijas formas – ir piemērotākās?

Kādi varētu būt ieguvumi un izaicinājumi, ar kuriem būtu jārēķinās jauniešiem, iesaistoties sabiedriskās līdzdalības procesos? Uz šiem un daudziem citiem tematiskiem jautājumiem mēģinās rast atbildes šajā jomā pieredzējuši speciālisti, kas pulcēsies Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā un Brīvības un solidaritātes fonda kopīgi rīkotajā seminārā.

Semināra programma pieejama ŠEIT.


Jolanta Bogustova

Eiropas Parlamenta Informācijas birojs Latvijā 
Tel.:+371 67085461
 Fax.:+371 67085470
www.europarl.lv
www.europarl.europa.eu