ES mājā no 25. līdz 28. septembrim ik vakaru varēs izzināt Eiropas valodas
Ziņa publicēta 17.09.2018
No 25. līdz 28. septembrim ik vakaru Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā būs iespēja piedalīties nodarbībās un iepazīt Eiropas valodu daudzveidību.
Atzīmējot Baltijas valstu simtgadi, 26. septembrī – Eiropas Valodu dienā – aicinām iepazīt un izdziedāt latviešu, lietuviešu un igauņu valodas. Sākot no plkst. 18, apmeklētājiem būs iespēja apgūt pamatfrāzes lietuviešu un igauņu valodās, kā arī uzzināt interesantus faktus par katru no tām. Vakara gaitā arī sadziedāšanos visās trīs valodās, ko vadīs tradīciju kopa “Budēļi”.
Baltijas valstu valodu vakarā par latviešu valodu stāstīs Dace Markus, filoloģijas habilitētā zinātņu doktore, Liepājas Universitātes rektore un Liepājas Universitātes Kurzemes humanitārā institūta vadošā pētniece. Par igauņu valodu – Guntars Godiņš, dzejnieks un atdzejotājs, viens no aktīvākajiem latviešu tulkotājiem no igauņu un somu valodas. Humanitāro zinātņu (filoloģija) doktore Regīna Kvašīte (Regina Kvašytė) (Šauļu Universitātes asociētā profesore un asociācijas „Baltų centras” vadītāja) runās par lietuviešu un latviešu valodas līdzībām un atšķirībām.
Šajā nedēļā būs iespēja iepazīt arī citas Eiropas valodas. Nodarbībās aicinām ieklausīties valodu skanējumā, iemācīties pateikt nozīmīgus vārdus un frāzes, kā arī, iespējams, gūt iedvesmu kādu no šīm valodām apgūt padziļināti!
25. septembrī plkst. 17.00 notiks grieķu valodas meistarklase, kuras laikā būs iespēja ne tikai iepazīt grieķu valodas pamatus, bet arī uzzināt vairāk par Grieķijas kultūru. Nodarbību vadīs profesore Ilze Rūmniece un Gatis Ezerkalns, kurš nesen atgriezies no mūsdienu grieķu valodas studijām Grieķijā.
Ilze Rūmniece ir mācījusies jaungrieķu valodu Maskavas valsts Lomonosova universitātē, deviņdesmitajos gados stažējusies Grieķijā Tesalonīkes Balkānstudiju institūta kursos un Tesalonīkes universitātes Filozofojas fakultātē, grieķu valodas kā svešvalodas mācīšanā – Groningenas universitātē (Nīderlande), grieķu kultūras jomā – Kipras Pedagoģiskā institūta starptautiskajā seminārā. Dibinājusi (90.to gadu vidū) jaungrieķu valodas studijas akadēmiskā līmenī (klasiskās filoloģijas programmas ietvaros) Latvijā – Latvijas Universitātē, ilggadīga pasniedzēja. Dibinājusi arī Hellēnistikas centru, kura mērķis – pētīt un propagandēt Latvijā grieķu kultūras vērtības diahroniski – gan senās, gan mūslaiku.
Gatis Ezerkalns studējis klasisko filoloģiju (2009. – 2012. gadā bakalaura studijas, pēc tam 2012. – 2014. gadā maģistra studijas). Papildus antīkajām valodām apguvis arī jaungrieķu valodu. Apmeklējis jaungrieķu valodas un kultūras studiju vasaras skolu Atēnās. Šī gada augustā atgriezies no 8 mēnešu grieķu valodas studijām Grieķijā.
27. septembrī plkst. 15 ar vācu valodas skanējumu atraktīvā un muzikālā veidā iepazīstinās Latvijā labi zināmais vācu mūziķis Jorans Šteinhauers. Jorans labi pārvalda vairākas valodas, arī latviešu, bet vācu valoda ir viņa dzimtā valoda.
27. septembrī plkst. 17 franču valodu būs iespēja iepazīt kopā ar Francijas institūta Latvijā pasniedzējiem. Dalībniekus iesaistīs interaktīvās viktorīnās par franču valodas vārdiem un izteicieniem, varēs uzzināt ikdienā nepieciešamas frāzes, kā arī vārdus, kas līdzīgi franču un latviešu valodā, abu valodu viltus līdzības.
28. septembrī plkst. 17 lekciju "Spānija - mīti un patiesība" vadīs Havjers Fernandezs Krūzs, kurš ir spāņu kultūras centra „Seneca” direktors un Latvijā pasniedz spāņu valodu jau vairāk nekā desmit gadus. Lekcijā būs iespēja iepazīt dažādus interesantus faktus par spāņu valodu un spāņu paradumiem, kā arī tiks atspēkoti stereotipi par Spāniju.
Atgādinām, ka visi pasākumi ES mājā ir bezmaksas!
Vietu skaits pasākumos ir ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties iepriekš: