Lai aktualizētu 2019.gadā gaidāmo Eiropas Parlamenta vēlēšanu tēmu, 10.oktobrī Europe Direct informācijas centra Gulbenē Madonas informācijas punkts organizēja informatīvu lekciju “Eiropas (Parlamenta) vēlēšanas – 2019”.
Kārtējās EP vēlēšanas Latvijā notiks sestdienā, 2019. gada 25. maijā. Latvija šajās vēlēšanās ir viens vēlēšanu apgabals, un EP no Latvijas ir jāievēl astoņi deputāti.
Tiesības piedalīties EP vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem un citu ES dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas mūsu valstī, ir reģistrēti Latvijas Iedzīvotāju reģistrā un Latvijas vēlētāju reģistrā. Lai piedalītos vēlēšanās, vēlētājam vēlēšanu dienā jābūt vismaz 18 gadus vecam.
EP vēlēšanu likumā ir paredzētas vairākas iespējas, kā vēlētāji var piedalīties EP vēlēšanās. Šīs iespējas ir:
· balsot savā vēlēšanu iecirknī vēlēšanu dienā no pulksten 7.00 līdz 20.00;
· balsot iepriekš savā vēlēšanu iecirknī. Iepriekšējā balsošanā iecirkņi strādā dažas stundas dienā un nobalsot iespējams trīs dienas pirms vēlēšanu dienas;
· balsot savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nav iespējams nobalsot iecirknī, vēlētājs ir slimnieku aprūpētājs vai atrodas apcietinājumā ieslodzījuma vietā;
· balsot pa pastu no ārvalstīm.
Lai piedalītos vēlēšanās Latvijā, vēlētājam nepieciešams personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība.
Savukārt tie balsstiesīgie Latvijas pilsoņi, kuri dzīvo kādā no ES dalībvalstīm, EP vēlēšanās var piedalīties, izvēloties balsot par šajā valstī pieteiktajiem kandidātu sarakstiem un kandidātiem. Šajā gadījumā gan vēlētājam ir jāizvēlas, par kuras valsts kandidātiem vēlēt – balsot gan par Latvijas kandidātiem, gan mītnes zemes kandidātiem nav atļauts.
Kandidātu sarakstu iesniegšana 2019. gada EP vēlēšanām notiks no 6. līdz 21. martam. Kandidātu sarakstus pieņems un reģistrēs Centrālā vēlēšanu komisija.
Iesniegt kandidātu sarakstu EP vēlēšanām drīkst Latvijā reģistrētas partijas un partiju apvienības, kurās ir ne mazāk kā 500 biedru.
Tiesības kandidēt EP vēlēšanās ir Latvijas pilsoņiem, kā arī citu ES dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas Latvijā. Visiem kandidātiem vēlēšanu dienā jābūt sasniegušiem vismaz 21 gada vecumu un uz viņiem nedrīkst attiekties EP vēlēšanu likumā (https://www.cvk.lv/pub/public/29433.html) noteiktie kandidēšanas ierobežojumi.
Katra partija vai partiju apvienība, kura iecerējusi piedalīties EP vēlēšanās, kandidātu sarakstā drīkst iekļaut līdz sešpadsmit deputātu kandidātiem – divreiz vairāk nekā deputātu skaits, kas no Latvijas jāievēl EP.
Kandidātiem noderīga informācija: Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu sarakstu iesniegšanas instrukcija (https://www.cvk.lv/pub/public/30713.html); un citas INSTRUKCIJAS (https://www.cvk.lv/pub/public/31088.html).
Plašāka informācija par EP vēlēšanām: https://www.cvk.lv/pub/public/32155.html
Gatavojoties vēlēšanām, Eiropas Parlaments ir sācis veidot tiešsaistē kopienu, kuras dalībnieki mudinātu piedalīties vēlēšanās.
Šādi iecerēts piesaistīt cilvēkus, kas pārējos pārliecinātu par vēlēšanu nozīmīgumu un par vajadzību uzņemties atbildību.
Sīkāka informācija par šo iniciatīvu: https://www.soreizesbalsosu.eu/
Tāpat 10.oktobrī Madonas reģionā strādājošajiem cilvēkiem bija iespēja noklausīties Gulbenes novada bibliotēkas metodiskā darba vadītājas Ivetas Ericas iespaidus no brauciena uz Dāniju. Šī tikšanās klātesošajiem ļāva salīdzināt divu Eiropas Savienības dalībvalstu pieredzi, attīstības līmeni un iespējams aizgūt kādu ideju darbam vai ikdienas uzlabošanai.