Pēdējo gadu laikā finanšu stabilitāte ir ievērojami nostiprināta un riska samazināšana ES banku nozarē ir turpinājusies stabilā tempā, kā Komisija ieskicēja divos paziņojumos pirms decembra Eiropadomes sanāksmes un Eirosamita, kuros būtu jāpieņem lēmumi par Eiropas ekonomiskās un monetārās savienības padziļināšanu. Tajā pašā laikā ir jāturpina darbs finanšu stabilitātes un integrācijas jomā, un tagad ir pienācis laiks līdztiesīgajiem likumdevējiem vienoties par visiem galvenajiem, vēl nepieņemtajiem dosjē.
Trešajā progresa ziņojumāMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN••• par ienākumus nenesošo aizdevumu apjoma mazināšanu Komisija šodien uzsvēra, ka šādu aizdevumu apjoms Eiropas banku nozarē ir samazinājies vēl vairāk un tagad ES vidēji ir 3,4 % līmenī. Lai gan ir jāturpina centieni risināt pārmantotas problēmas, kas kopš finanšu krīzes joprojām negatīvi ietekmē nozari, šī tendence ir ļoti daudzsološa. Atsevišķā paziņojumāMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN••• Komisija arī aicina atjaunot politisko iesaisti un pūliņus pabeigt kapitāla tirgu savienības pamatelementu izveidi līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām nākamajā maijā. Kopā ar banku savienības izveides pabeigšanu tas ir būtiski ekonomiskās un monetārās savienības attīstībai un eiro starptautiskās lomas nostiprināšanai.
“Ienākumus nenesošo aizdevumu augstā uzkrājuma samazināšana ir daļa no centieniem mazināt riskus Eiropas banku nozarē. Mēs arī sagaidām, ka tiks panākta ātra vienošanās par tiesību aktu kopumiem banku nozarē un ienākumus nenesošo aizdevumu jomā. Pamatojoties uz progresu, kas panākts riska samazināšanā, es aicinu ES finanšu ministrus un vadītājus decembrī vienoties par konkrētiem riska dalīšanas pasākumiem. Spēcīgāka ekonomiskā un monetārā savienība ir mūsu visu interesēs,” sacīja Komisijas priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgu savienības jautājumos Valdis Dombrovskis. “Kapitāla tirgu savienībai ir būtiska nozīme Eiropas ekonomiskās un monetārās savienības un eiro lomas nostiprināšanā. Integrētāki finanšu tirgi spēs labāk absorbēt satricinājumus, pirms tie skar nodokļu maksātājus. Padziļināti un likvīdāki kapitāla tirgi Eiropā arī veicinās plašāku eiro izmantošanu tirgus dalībnieku starpā viņu ikdienas darījumos,” papildināja V. Dombrovskis.
Par darbvietām, izaugsmi, ieguldījumiem un konkurētspēju atbildīgais Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Jirki Katainens teica: “Kapitāla tirgu savienība nozīmē paplašināt mazo un vidējo uzņēmumu piekļuvi finansējumam, kā arī palielināt investīciju iespējas Eiropā. Mēs vēlamies, lai uzņēmumi un iedzīvotāji pilnībā izmantotu vienotā tirgus potenciālu banku un finanšu pakalpojumu jomā. Tāpēc mēs rēķināmies ar Eiropas Parlamenta un Padomes atbalstu, lai ātri vienotos par vēl nepieņemtajiem pasākumiem, kurus mēs ierosinājām banku savienības un kapitāla tirgu savienības darba programmas ietvaros.”
Banku savienība
Kā Komisija uzsvēra savā 2017. gada oktobra paziņojumāMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••, banku savienības izveide būtu jāpabeidz, līdztekus panākot riska samazināšanu un riska dalīšanu. Šodien Komisija trešo reizi ziņo par riska samazināšanas centienu jomā panākto progresu. Ienākumus nenesošo aizdevumu īpatsvars Eiropas banku nozarē 2018. gada pirmajā pusē turpināja samazināties līdz vidēji 3,4 % un atkal tuvojas pirmskrīzes līmenim. Tas apstiprina pēdējo gadu laikā visā Savienībā vērojamo uzlabošanās vispārējo tendenci, kas ir bijusi iespējama, pateicoties dalībvalstu un tirgus dalībnieku apņēmīgai rīcībai, jo īpaši valstīs ar salīdzinoši augstu ienākumus nenesošo aizdevumu līmeni. Kaut arī tas ir iepriecinoši, dažās dalībvalstīs augstais ienākumus nenesošo aizdevumu īpatsvars joprojām ir problemātisks. Šodienas ziņojums nodrošinās informāciju diskusijām decembra Eirosamitā (iekļaujošā formātā) par Eiropas Stabilizācijas mehānisma nostiprināšanu un banku savienības izveides pabeigšanu, t. sk. par kopīgā atbalsta mehānisma vienotajam noregulējuma fondam izveidošanu un turpmākiem pasākumiem ceļā uz Eiropas noguldījumu apdrošināšanas sistēmu.
Komisija arī atzinīgi vērtē progresu trialogos par 2016. gada novembra ar banku nozari saistīto risku mazināšanas pasākumu kopumu un aicina Eiropas Parlamentu un Padomi ātri panākt vienošanos par to, kā arī par 2018. gada marta visaptverošo juridisko pasākumu kopumu ienākumus nenesošo aizdevumu apjoma samazināšanaiMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••. Paziņojumā arī apstiprināts, ka Komisija ir īstenojusi visus Padomes 2017. gada jūlija Rīcības plānā attiecībā uz ienākumus nenesošiem aizdevumiem minētos elementus. Paziņojumam ir pievienots pēc Padomes lūguma Komisijas dienestu sagatavots dienestu darba dokuments par ienākumus nenesošo aizdevumu Eiropas darījumu platformas (elektroniskas tirdzniecības vietas, kurā bankas un ieguldītāji varētu tirgoties ar ienākumus nenesošiem aizdevumiem un šādu aizdevumu portfeļiem) iespējamu izveidi.
Kapitāla tirgu savienība
Kapitāla tirgu savienības izveides pabeigšana ir svarīga, lai padarītu dalībvalstu ekonomiku un ekonomisko un monetāro savienību noturīgākas, lai aizsargātu finanšu stabilitāti, nostiprinātu eiro starptautisko lomu un diversificētu finansējuma avotus jo sevišķi maziem un vidējiem uzņēmumiem. Kapitāla tirgu savienība piedāvās lielāku izvēli patērētājiem, ļaujot viņiem iegādāties lētākus un labākus ieguldījumu produktus, un dos iespēju finanšu pakalpojumu sniedzējiem paplašināties, piedāvājot savus pakalpojumus citās dalībvalstīs.
Šodien publicētajā paziņojumāMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN••• Komisija atgādina par būtiskajiem kapitāla tirgu savienības pamatelementiem, kurus tā pēdējo trīs gadu laikā ir īstenojusi. Tie ietver nozīmīgus priekšlikumus jaunu iespēju radīšanai uzņēmumiem un ieguldītājiem visā vienotajā tirgū ar jaunu ES mēroga produktu un pakalpojumu palīdzību, piemērojot vienkāršākus, skaidrākus un samērīgākus noteikumus, kā arī veicot efektīvāku finanšu nozares pārraudzību. Šobrīd ES līdztiesīgie likumdevēji joprojām apspriež 10 no 13 priekšlikumiem, ar kuriem ievieš kapitāla tirgu savienības pamatelementus. Joprojām jāizskata trīs priekšlikumi par ilgtspējīgu finansējumu un trīs citi priekšlikumi, kas ir svarīgi ES finanšu tirgiem. Komisija aicina Eiropas Parlamentu un Padomi ieviest visus galvenos pamatelementus, lai pabeigtu kapitāla tirgu savienības izveidi pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. gada maijā.Decembra Eiropadome tiek aicināta atbalstīt šos pūliņus, kas ir svarīgi ne tikai ekonomiskās un monetārās savienības un banku savienības izveides pabeigšanai, bet arī vienotajam tirgum, kā uzsvērts22. novembra paziņojumā.
Konteksts
Banku savienība kopā ar kapitāla tirgu savienību Eiropas Savienībā sekmē integrētāku un stabilāku finanšu sistēmu. Tās palielinās ekonomiskās un monetārās savienības spēju izturēt nelabvēlīgus satricinājumus, jo tā būtiski atvieglos privātā sektora veiktu riska dalīšanu pāri robežām, vienlaikus mazinot vajadzību pēc publiskā sektora veiktas riska dalīšanas.
Lai panāktu progresu banku savienības izveides pabeigšanā, paātrinot riska samazināšanu ES banku nozarē, Komisija 2018. gada martā ierosināja pasākumu kopumu ienākumus nenesošu aizdevumu jautājuma risināšanai. Šie pasākumi ir vērsti uz četrām būtiskām jomām: nodrošināt, ka bankas rezervē naudas līdzekļus, ar kuriem segt riskus saistībā ar turpmāk izsniegtiem aizdevumiem, kas varētu kļūt ienākumus nenesoši; veicināt tādu otrreizējo tirgu attīstību, kuros bankas var pārdot savus ienākumus nenesošos aizdevumus kredītu apkalpotājiem un ieguldītājiem; atvieglot parādu piedziņu – papildus 2016. gada novembrī sagatavotajam priekšlikumam attiecībā uz maksātnespēju un uzņēmumu pārstrukturēšanu; un palīdzēt dalībvalstīm (kuras to vēlas) pārstrukturēt bankas, sniedzot nesaistošus norādījumus par aktīvu pārvaldīšanas sabiedrību (APS) izveidi vai citiem pasākumiem attiecībā uz ienākumus nenesošiem aizdevumiem.
Kapitāla tirgu savienības (KTS) mērķis ir labāk sasaistīt ietaupījumus ar investīcijām un stiprināt Eiropas finanšu sistēmu, uzlabojot privātā sektora veiktu riska dalīšanu, nodrošinot alternatīvus finansējuma avotus un palielinot iespējas privātiem un institucionāliem ieguldītājiem. Lai varētu īstenot Junkera vadītās Komisijas prioritāti veicināt izaugsmi un nodarbinātību, tostarp jauniešu nodarbinātību, ļoti svarīga ir kapitāla tirgu savienība, kas ietilpst Komisijas Investīciju plāna Eiropai trešajā pīlārā. Komisija ir iesniegusi visus tiesību aktu priekšlikumus, par kuriem tā paziņoja 2015. gada septembra KTS rīcības plānā, kā arī 2017. gada jūnija vidusposma pārskatā. Komisija aicina līdztiesīgos likumdevējus rīkoties jau tagad, pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. gada maijā, lai ieviestu visus vajadzīgos galvenos pamatelementus pabeigtai kapitāla tirgu savienībai.
Papildinformācija
Kapitāla tirgu savienība – jautājumi un atbildesMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••
Trešais progresa ziņojums par riska samazināšanu un ienākumus nenesošo aizdevumu apjoma samazināšanās tendencēm – jautājumi un atbildesMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••
Faktu lapa par kapitāla tirgu savienībuMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••
Faktu lapa par riska samazināšanu banku savienībāMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••
Trešais progresa ziņojums par riska samazināšanu un ienākumus nenesošo aizdevumu apjoma samazināšanās tendencēmMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••
Kapitāla tirgu savienības paziņojumsMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••