Uzņēmumu ienākuma nodoklis: EP deputāti gaida rīcību atbildē uz lielo uzņēmumu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas

Ziņa publicēta 18.12.2019
Deputāti 16. decembra plenārsēdes debatēs norādīja, ka iedzīvotāji sagaida ES rīcību, lai nodrošinātu, ka visi ES teritorijā strādājošie daudznacionālie uzņēmumi maksā taisnīgus nodokļus.

Debašu centrā bija Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) ierosinātie starptautiskā mēroga pasākumi ar mērķi atjaunināt uzņēmumu ienākuma nodokļu noteikumus, kas atbilstu globalizācijas un digitālās revolūcijas izaicinājumiem. Par rezolūciju projektu paredzēts balsot trešdien, 18. decembrī.

Nodokļu sistēmas modernizēšana

Lai nopelnītu naudu valstī, vairs nav nepieciešams būvēt rūpnīcas, nodarbināt darbiniekus vai arī transportēt preces pāri robežām, jo ​​lielie uzņēmumi arvien vairāk pāriet uz digitālā biznesa modeļiem. Tomēr pašreizējais regulējums paredz, ka attiecīgajā valstī ar ienākuma nodokli uzņēmumu apliek tikai gadījumā, ja uzņēmums fiziski atrodas valsts teritorijā.

Turklāt lielajiem uzņēmumiem ir meitasuzņēmumi citās valstīs, un tie var izmantot iespēju novirzīt ieņēmumus uz zemāko nodokļa likmju jurisdikcijām. Tas, savukārt, rada stimulu valstīm piedāvāt šiem uzņēmumiem izdevīgākus nodokļu nosacījumus, faktiski liedzot citām valstīm gūt nodokļu ieņēmumus.

Sarunās ar ESAO iesaistītas 135 valstis, lai mēģinātu risināt jautājumus, kas saistīti ar to uzņēmumu aplikšanu ar nodokļiem, kuriem attiecīgajā valstī nav fiziskas klātbūtnes, un noteikt minimālo nodokļu likmi, lai novērstu iespējamo konkurences kropļojumu nodokļu jomā.

Taisnīgums nodokļu jomā

Debašu laikā daudzi EP deputāti norādīja, ka tas ir taisnīguma jautājums nodrošināt, lai daudznacionālie un digitālie uzņēmumi sniegtu savu ieguldījumu nodokļu veidā. "Kamēr iedzīvotāji, patērētāji un mazie uzņēmumi maksā savu daļu ar faktiskajām nodokļu likmēm 40% apmērā vai vairāk, daudzi lielie daudznacionālie uzņēmumi to nedara," sacīja Ekonomikas un monetāru jautājumu komitejas (ECON) priekšsēdētāja Irene Tinagli (S&D, Itālija).

Saskaņā ar pētījumu 40% lielo uzņēmumu peļņas tiek novirzīta uz tā saucamajām ‘’nodokļu paradīzēm’’, norādīja Ekonomikas komitejas priekšsēdētaja. “Pašreizējais starptautiskais nodokļu režīms [...] palielina nevienlīdzību un lielākā daļa fiskālā sloga uzlikta mazāk mobiliem nodokļu maksātājiem - darbiniekiem un patērētājiem. Tas vienkārši nav taisnīgi.”

Luis Garicano (politiskā grupa ‘’Renew Europe’’, Spānija) iepazīstināja ar datiem, kas rāda, ka uzņēmums ‘’Apple’’ Spānijā no gada ienākumiem 320 miljonu eiro apmērā kā uzņēmuma ienākuma nodokli samaksāja 4 miljonu eiro, tikmēr uzņēmums ‘’Netflix’’ nomaksāja tikai 3 140 eiro. “Kā mēs plānojam finansēt labklājību savās valstīs, ja tie, kuri pelna vairāk, neveicina labklājības palielināšanos?” vaicāja deputāts. "Mēs risinām šos jautājumus, balstoties uz 19. gadsimta noteikumiem."

Nepieciešami starptautiska līmeņa risinājumi

“Digitālās ekonomikas kontekstā, mēs saskaramies ar starptautiskā mēroga izaicinājumiem. Tāpēc šie jautājumi mums ir jārisina starptautiskā līmenī,” uzsvēra Markus Ferber (EPP, Vācija). Viņš norādīja, ka ES vajadzētu uzturēt kārtību savās mājās. "Mums pašiem vajadzētu atrisināt savas problēmas ES [...], mums ir jāslēdz mūsu pašu nodokļu paradīzes," noslēdza deputāts.

Ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni (Paolo Gentiloni) sacīja, ka ES apņēmusies panākt starptautisku vienošanos šajā jautājumā, apliecinot deputātiem Komisijas gatavību rīkoties jebkurā gadījumā. “Ja līdz 2020. gadam vienošanās starptautiskā līmenī netiks panākta vai tiks panākta ierobežota vienošanās, ir pilnīgi skaidrs, ka spēcīgs pamatojums Eiropas rīcībai paliek nemainīgs un Komisija rīkosies uz šī pamata.”