Kaut arī tikai nedaudziem no Lielbritānijā dzīvojošiem ES pilsoņiem bija tiesības piedalīties referendumā par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES, taču gaidāmais “Brexit” tieši viņus varētu skart vistiešāk. Jaunā “Brexit” vienošanās, kura tika panākta 2019. gadā, aizsargā ES pilsoņus Apvienotajā Karalistē un Lielbritānijas pilsoņus citās ES valstīs. Paredzēts, kas Eiropas Parlaments par līgumu balsos 29. janvārī.
EP deputāti 15. janvārī pieņēma rezolūciju, kurā uzsver, ka, lai saņemtu Eiropas Parlamenta piekrišanu Lielbritānijas izstāšanās līgumam, nepieciešams nodrošināt pilsoņu tiesību aizsardzība.
Pēc rezolūcijas pieņemšanas Parlamenta “Brexit” koordinācijas grupas vadītājs Gijs Ferhofštats (Guy Verhofstadt) Londonā tikās ar “Brexit” ministru Stīvenu Bārkliju, kurš eiroparlamentārietim sniedza nepieciešamos paskaidrojumus. Lielbritānijas iestādes šobrīd izvērtē iespēju ES pilsoņiem, kas ieguvuši pastāvīgas uzturēšanās statusu, izdrukāt veidlapu, kas apliecina viņu statusu, kā to ir pieprasījis Eiropas Parlaments. Gijs Ferhofštatam tika arī apliecināts, ka netiks īstenota automātiska deportācija to ES pilsoņu, kuri vēl nav iesnieguši pieteikumu. Viņiem būs iespēja pieprasīt izskatīt savu lietu un iegūt pastāvīgas uzturēšanās statusu.
Lai gan izstāšanās līgums nodrošina gan britu, gan ES pilsoņu tiesības turpināt strādāt un dzīvot valstī, kurā viņi dzīvo šobrīd, tomēr vēl ir jāatrisina vairāki būtiski jautājumi.
Nākamais solis ir vienoties par līgumu par nākotnes attiecībām starp ES un Apvienoto Karalisti. Līgums aptvers visas jomas sākot no tirdzniecības līdz sadarbībai tādos jautājumos kā vide un terorisms. Tas attieksies arī uz veselības apdrošināšanu ES pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā, un britiem, kas dzīvo ES.
ES pilsonība sniedz daudzas priekšrocības, piemēram, tiesības pārvietoties un dzīvot jebkurā ES vietā, bet ir spēkā noteikti nosacījumi. Video skatīt: https://multimedia.europarl.europa.eu/lv/your-eu-citizenship-rights_B001-ESN-170404INT_evEiropas Parlamenta prioritāte vienmēr ir bijusi pilsoņu tiesību aizsardzība. EP 2017. gada aprīlī pieņēma savu nostāju, kurā deputāti uzsvēra, cik svarīgi ir nodrošināt vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem ES pilsoņiem un Lielbritānijas pilsoņiem, kas dzīvo ES. Pieņemtā nostāja sniedza vadlīnijas sarunām starp ES un Lielbritāniju.
Eiropas Parlamentam ir izšķiroša loma lēmumu pieņemšanā par sarunu iznākumu. Vairāk par Eiropas Parlamenta lomu lasīt šeit. Kopš tā laika ir pieņemtas vairākas Eiropas Parlamenta rezolūcijas un ‘’Brexit’’ koordinācijas grupas paziņojumi, kuros atkārtoti uzsvērts, ka svarīgi ir aizsargāt iedzīvotāju tiesības.