Veselības un pārtikas nekaitīguma komisāre Stella Kirjakidu sacīja: “Eiropas Farmācijas stratēģija ir mūsu rīcībpolitikas stūrakmens veselības jomā nākamajiem pieciem gadiem, un šī ir iespēja visām ieinteresētajām personām palīdzēt mums to veidot. Es aicinu pacientu apvienības, nozari, publiskās iestādes, akadēmiskās aprindas un plašu sabiedrību sniegt savu ieguldījumu. Šajā stratēģijā, ar kuru es iepazīstināšu līdz gada beigām, mēs reaģēsim uz problēmām, ko ir pastiprinājusi Covid-19 pandēmija un visiem strukturālajiem jautājumiem, kas attiecas uz zāļu piekļūstamību, to cenas pieņemamību un mūsu Savienības stratēģisko autonomiju zāļu jomā. Mums jānodrošina, lai visiem pacientiem būtu pieejama optimāla aprūpe un cenas ziņā pieņemamas zāles. Kopā mēs panāksim pārmaiņas.”
Stratēģijas mērķis ir izveidot nākotnei gatavu sistēmu, kas izmanto digitalizācijas priekšrocības un veicina inovāciju jo īpaši tādās neapmierinātu vajadzību jomās kā antimikrobiālie līdzekļi un bērniem vai retām slimībām paredzētas zāles. Tā paredz arī mazināt ES atkarību no importa no trešām valstīm.Daļu aktīvo farmaceitisko sastāvdaļu, kas nepieciešamas dažu ģenērisko zāļu (arī “veco” antibiotiku, onkoloģisku zāļu un dažu tādu ļoti parastu zāļu kā paracetamols) ražošanai, piegādā Ķīna un Indija.
Stratēģija arī samazinās zāļu ietekmi uz vidi un vērsīsies pret rezistenci pret antimikrobiālajiem līdzekļiem.
Visbeidzot, pašreizējā Covid-19 krīze ir parādījusi, ka ES jābūt drošai, ka zāles, arī vakcīnas, var būt pieejamas jebkādos apstākļos.
Paralēli apspriešanai Komisija tuvākajās nedēļās un mēnešos rīkos arī divpusējas tehniskas sarunas ar ieinteresētajām personām.
Nākamie soļi
Šī stratēģija, kura saskan ar Eiropas industriālo stratēģiju un ar prioritātēm, kas aprakstītas Eiropas zaļajā kursā, Eiropas Vēža uzveikšanas plānā un digitālajā stratēģijā, pievērsīsies ilgstošām problēmām, no kurām dažas saasinājusi Covid-19 krīze.
Šodienas apspriešanas mērķis ir sabiedrībai, ekspertiem un ieinteresētajām personām sniegt iespēju ieteikt, kā Eiropas Savienībā vislabāk risināt ar farmāciju saistītus jautājumus, un šajā sakarā paust savu viedokli. Šīs publiskās apspriešanas rezultāti palīdzēs rudenī sagatavot Farmācijas stratēģiju, par kuru gaidāms, ka tā tiks pieņemta līdz gada beigām.
Šī konsultācija turpināsies 13 nedēļas līdz 2020. gada 15. septembrim, un jautājumi ir pieejami vietnē EUSurvey.
Papildus sabiedriskajai apspriešanai Komisija 2. jūnijā arī uzsāka apspriešanos par stratēģijas ceļvedi, kura norisināsies līdz 2020. gada 7. jūlijam.
Papildu informācija
https://ec.europa.eu/health/human-use/strategy_enMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••
Mūsu jaunā un vērienīgā ES Veselības programmaMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••