Koronavīruss: dalībvalstis vienojas par sadarbspējas risinājumu mobilām izsekošanas un brīdināšanas lietotnēm

Ziņa publicēta 16.06.2020
Dalībvalstis ar Komisijas atbalstu ir vienojušās par tehnisko specifikāciju kopumu, ar kuru nodrošina drošu informācijas apmaiņu starp dažādās valstīs ieviestām kontaktu izsekošanas lietotnēm, kuru pamatā ir decentralizēta arhitektūra. Šīs specifikācijas attiecas uz lielāko daļu izsekošanas lietotņu, kas ES jau darbojas vai drīzumā sāks darboties. Pēc tehniskā risinājuma ieviešanas šādas valstu lietotnes darbosies netraucēti, kad lietotāji izceļo uz citu ES valsti, kurā arī tiek izmantota decentralizēta pieeja. Līdz ar pārrobežu ceļošanas ierobežojumu atcelšanu pirms vasaras atvaļinājumu laika dalībvalstis sper svarīgu soli virzībā uz sadarbspēju starp mobilajām lietotnēm, ar kurām izseko koronavīrusa infekcijām.

Iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons sacīja: "Tuvojoties ceļošanas laikam, ir svarīgi nodrošināt, ka eiropieši var izmantot savas valsts lietotni neatkarīgi no tā, kur ES viņi ceļo. Kontaktu izsekošanas lietotnes var būt noderīgas, lai ierobežotu koronavīrusa izplatīšanos, jo īpaši, ja tās ir daļa no valsts ārlieguma pasākumu atcelšanas stratēģijas.”

Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu piebilda: “Digitālajām tehnoloģijām ir izšķiroša nozīme, lai brīdinātu iedzīvotājus par inficēšanās risku un pārrautu pārneses ķēdes, kad no jauna atveram mūsu valstu robežas un ekonomiku. Aicinu iedzīvotājus tās izmantot, jo šādas tehnoloģijas var būt lietderīgas tikai tad, ja tām ir pietiekams lietotāju skaits un lietotņu pārrobežu sadarbspēja. Datu drošība, pamattiesības un privātuma aizsardzība šādu digitālo rīku jomā ir nediskutējams jautājums.”

Lai atbalstītu koronavīrusa izplatīšanās kontaktu manuālu izsekošanu, vairums dalībvalstu ir izlēmušas izmantot mobilās lietotnes. Vairumam dalībvalstu apstiprināto lietotņu pamatā ir decentralizēta arhitektūra, kas nozīmē, ka brīvi piešķirtie lietotāju identifikatori, kas zināmu laiku konstatēti tālruņa tuvumā, paliks uz tālruņa un tiks uz tā pārbaudīti, salīdzinot tos ar to inficēto lietotāju identifikatoriem. Sadarbspējas tehniskās specifikācijas ļaus šīs pārbaudes veikt arī no citām dalībvalstīm ieceļojošiem lietotājiem, neradot nepieciešamību lejupielādēt vairāku valstu lietotnes.

Apmainīšanās ar informāciju par atrašanos kāda tuvumā starp lietotnēm notiks šifrētā veidā, kas nepieļauj personas identificēšanu. Tas saskan ar stingrajiem ES norādījumiem par datu aizsardzību attiecībā uz lietotnēm, un tās neizmantos arī ģeolokācijas datus. Lai atbalstītu turpmāku sistēmas racionalizāciju, Komisija izveidos vārtejas pakalpojumu, kas ir saskarne, ar kuru efektīvi saņem informāciju no valstu kontaktu izsekošanas lietotnēm un serveriem un nodod to tālāk. Tas līdz minimumam samazinās to datu apjomu, ar kuriem apmainās, un samazinās lietotāju datu patēriņu.

Šodien saskaņoto tehnisko specifikāciju pamatā ir maijā pieņemtie sadarbspējas norādījumiMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••, kuros izklāstīti vispārīgie principi.

Turpmāki pasākumi

Dalībvalstis jau varēs atjaunināt lietotnes, lai atļautu informācijas apmaiņu starp valstu decentralizētajām lietotnēm, tiklīdz tās būs tehniski gatavas. Komisija turpinās atbalstīt dalībvalstu darbu saistībā ar sadarbspējas izmantošanu arī attiecībā uz centralizētām izsekošanas lietotnēm.

Konteksts

Dalībvalstis, kas ir e-veselības tīklā, reaģējot uz koronavīrusa pandēmijas uzliesmojumu, ar Komisijas atbalstu ir izstrādājušas ES rīkkopu mobilo lietotņu izmantošanai kontaktu izsekošanas un brīdināšanas vajadzībāmMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••, un tai ir pievienoti norādījumi par datu aizsardzību mobilo lietotņu izmantošanā. Tā ir daļa no vienotas koordinētas pieejas, kuras mērķis ir atbalstīt ārlieguma pasākumu pakāpenisku atcelšanu, kā izklāstīts Komisijas ieteikumā.

Kopš koronavīrusa pandēmijas uzliesmojuma sākuma dalībvalstis ar Komisijas atbalstu ir vērtējušas krīzes pārvarēšanai izmantojamo digitālo risinājumu iedarbīgumu, kā arī to drošības, privātuma un datu aizsardzības aspektus. Ja kontaktu izsekošanas lietotnes pilnībā atbilst ES noteikumiem un ir labi koordinētas, tām var būt svarīga nozīme visos krīzes pārvaldības posmos, jo īpaši laikā, kad vairums valstu pakāpeniski atceļ sociālās distancēšanas pasākumus. Tās papildina esošo manuālo kontaktu izsekošanu un palīdz pārraut vīrusa pārneses ķēdi.

Plašāka informācija

Kontaktu izsekošanas lietotņu sadarbspējas tehniskās specifikācijas

Jautājumi un atbildes par vienotu pieeju attiecībā uz drošām un efektīvām mobilās izsekošanas lietotnēm visā ESMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••

Kontaktu izsekošanas lietotņu sadarbspējas norādījumiMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••

ES rīkkopa mobilajām lietotnēm kontaktu izsekošanas atbalstam ES cīņā pret Covid-19Meklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••

Norādījumi pilnīgas datu aizsardzības standartu nodrošināšanai attiecībā uz pandēmijas apkarošanai paredzētajām lietotnēm

ECDC norādījumi par mobilajām lietotnēm Covid-19 kontaktu izsekošanas atbalstamMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••

Komisijas ieteikums par vienotu Savienības rīkkopu tehnoloģiju un datu izmantošanai ar mērķi apkarot Covid-19 krīzi un iziet no tās

Komisijas tīmekļa lapa par rīcību koronavīrusa apkarošanā

Digitālās tehnoloģijas reakcijai uz koronavīrusuMeklēt iepriekšējās saites pieejamos tulkojumusEN•••