Jaunie pasākumi, kuros ņemta vērā Covid-19 pandēmijas ietekme gan uz darba devējiem, gan arī uz sievietēm, kuras pandēmija ir skārusi īpaši smagi, palielinās informētību par darba samaksas nosacījumiem uzņēmumā un darba devējiem un darba ņēmējiem sniegs vairāk rīku, ar ko uzņēmumā novērst diskrimināciju darba samaksas jomā. Tie pievērsīsies vairākiem būtiskiem faktoriem, kas veicina pašreizējo darba samaksas atšķirību un ir īpaši svarīgi Covid-19 pandēmijas laikā, kura pastiprina dzimumu nevienlīdzību un pakļauj sievietes lielākam nabadzības riskam.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena norādīja: “Par vienādu darbu pienākas vienāda darba samaksa. Lai darba samaksa būtu vienāda, nepieciešama pārredzamība. Sievietēm jāzina, vai viņu darba devēji pret viņām izturas taisnīgi. Ja tas tā nav, viņām ir jābūt tiesībām cīnīties pret to un saņemt pelnīto.”
Priekšsēdētājas vietniece jautājumos par vērtībām un pārredzamību Vera Jourova piebilda: “Ir pēdējais laiks, lai sievietes un vīrieši var īstenot savas tiesības. Mēs vēlamies nodrošināt darba meklētājiem un darba ņēmējiem rīkus, lai viņi varētu prasīt taisnīgu atalgojumu un zinātu un izmantotu savas tiesības. Tādēļ arī darba devējiem ir jānodrošina lielāka pārredzamība attiecībā uz viņu darba samaksas politiku. Vairs nekādu dubultstandartu, nekādu atrunu.”
Komisijas locekle līdztiesības jautājumos Helena Dalli piemetināja: “Priekšlikums par darba samaksas pārredzamību ir būtisks solis ceļā uz to, ka tiek īstenots princips par vienādu darba samaksu vīriešiem un sievietēm par vienādu vai vienādi vērtīgu darbu. Tas dos tiesības darba ņēmējiem īstenot viņu tiesības uz vienādu darba samaksu un izskaudīs ar dzimumu saistītus aizspriedumus darba samaksas jomā. Tāpat tas arī ļaus atklāt, atzīt un risināt problēmu, ko esam vēlējušies izskaust kopš Romas līguma pieņemšanas 1957. gadā. Sievietes par savu darbu ir pelnījušas pienācīgu atzinību, vienlīdzīgu attieksmi un novērtējumu, un Komisija ir apņēmusies nodrošināt, ka darbavietās šis mērķis tiek sasniegts.”
Darba samaksas pārredzamība un vienādas darba samaksas labāka īstenošana
Tiesību akta priekšlikumā galvenā uzmanība pievērsta diviem vienādas darba samaksas pamatelementiem: pasākumi, ar kuriem nodrošina darba samaksas pārredzamību darba ņēmējiem, un labāka tiesu iestāžu pieejamība personām, kuras cietušas no diskriminācijas darba samaksas jomā.
Pasākumi darba samaksas pārredzamībai.
Labāka tiesu iestāžu pieejamība personām, kuras cietušas no diskriminācijas darba samaksas jomā.
Priekšlikumā ir ņemta vērā pašreizējā darba devēju grūtā situācija, it īpaši privātajā sektorā, un saglabāta pasākumu proporcionalitāte, vienlaikus nodrošinot elastību mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) un mudinot dalībvalstis izmantot pieejamos resursus datu paziņošanai. Darba devēju gada izmaksas par darba samaksas paziņošanu tiek lēstas no 379 eiro līdz 890 eiro uzņēmumiem, kuros ir vairāk nekā 250 darbinieki.
Turpmākie soļi
Šodien iesniegtais priekšlikums tagad tiks nosūtīts apstiprināšanai Eiropas Parlamentam un Padomei. Pēc tā pieņemšanas dalībvalstīm būs divi gadi, lai direktīvu transponētu valsts tiesību aktos un paziņotu attiecīgos tekstus Komisijai. Komisija pēc astoņiem gadiem veiks ierosinātās direktīvas novērtējumu.
Konteksts
Tiesības uz vienādu darba samaksu sievietēm un vīriešiem par vienādu vai vienādi vērtīgu darbu ir viens no Eiropas Savienības pamatprincipiem kopš 1957. gada Romas līguma. Prasība nodrošināt vienādu darba samaksu ir noteikta LESD 157. pantā un Direktīvā par tāda principa īstenošanu, kas paredz vienlīdzīgas iespējas un attieksmi pret vīriešiem un sievietēm nodarbinātības un profesijas jautājumos.
Eiropas Komisija 2014. gada martā pieņēma ieteikumu par to, kā ar pārredzamības palīdzību nostiprināt principu par vienādu darba samaksu sievietēm un vīriešiem. Neraugoties uz to, šā principa efektīva īstenošana un izpilde praksē joprojām ir nopietna problēma Eiropas Savienībā. Eiropas Parlaments un Padome ir vairākkārt aicinājuši rīkoties šajā jomā. 2019. gada jūnijā Padome aicināja Komisiju izstrādāt konkrētus pasākumus, lai palielinātu darba samaksas pārredzamību.
Priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja, ka saistošu pasākumu darba samaksas pārredzamībai izstrāde būs viena no šīs Komisijas politiskajām prioritātēm. Šo apņemšanos atkārtoti apstiprināja Eiropas dzimumu līdztiesības stratēģijā 2020.–2025. gadam, un šodien Komisija nāk klajā ar attiecīgu priekšlikumu.