Eiropas Parlaments prasa vairāk sankciju pret Baltkrieviju pēc Ryanair nolaupīšanas

Ziņa publicēta 14.06.2021
Eiropas Parlaments prasa ES sankcijas pret tiem, kas iesaistīti lidmašīnas piespiedu nosēdināšanā Minskā 23. maijā un žurnālista Romāna Protaseviča aizturēšanā.

Ceturtdienas rezolūcijā, kas pieņemta ar 620 balsīm par, 16 pret un 36 atturoties, EP deputāti stingri nosoda “Ryanair nolaupīšanu” kā “valsts terorisma aktu” un aicina nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot Romānu Protaseviču un Sofiju Sapegu, kā arī visus pārējos Baltkrievijā aizturētos žurnālistus un politieslodzītos.

ES sankcijas ir jāpaplašina

Rezolūcijā Padome tiek mudināta pēc iespējas ātrāk noteikt sankcijas Baltkrievijas personām un struktūrām, kas iesaistītas lidmašīnas pārtveršanā un nosēdināšanā.

ES dalībvalstīm ir steidzami jāsāk darbs pie nākamā sankciju kopuma pret tiem, kuri pagājušajā gadā piedalījās Baltkrievijas vēlēšanu rezultātu viltošanā un pēc tam notikušajos cilvēktiesību pārkāpumos. Viņi prasa noteikt sankcijas prokuroriem, tiesnešiem un tiesībaizsardzības darbiniekiem, kuri piedalās režīma kritizētāju vajāšanā, kā arī aģentiem, kas darbojas propagandas, plašsaziņas līdzekļu un dezinformācijas jomā, piemēram, Maratam Markovam, kurš 2. jūnijā intervēja Romānu Protaseviču valsts televīzijas kanālā ONT.

Turklāt EP deputāti aicina ātri pieņemt un īstenot ekonomiskas un nozaru sankcijas pret galvenajām Baltkrievijas rūpniecības nozarēm, īpaši vēršoties pret jēlnaftas un naftas produktu, kālija karbonāta un tērauda ieguves un kokapstrādes nozarēm. Ir stingri jāpārtrauc finansiāls atbalsts režīmam, Baltkrievijas bankām jāatsaka visas jaunās kredītlīnijas un jāpārtrauc ieguldījumi infrastruktūrā vai saimnieciskos uzņēmumos. Eiropas finanšu iestādēm ir jāaizliedz iegādāties obligācijas vai citi finanšu instrumenti, ko emitējusi Baltkrievijas valdība un ar to saistītās valsts iestādes.

Jāpārtrauc Baltkrievijas dalība starptautiskos sporta pasākumos

Rezolūcija arī aicina izslēgt Baltkrieviju no starptautiskām sporta organizācijām un starptautiskiem pasākumiem, tostarp Eiropas un pasaules čempionātiem, kā arī Tokijas olimpiskajām spēlēm. EP deputāti arī mudina Eiropas Futbola asociāciju savienību (UEFA) atņemt Baltkrievijas valsts televīzijai TVR tiesības pārraidīt gaidāmo EURO 2020.gada  futbola turnīru un tās bez maksas piešķirt neatkarīgajai televīzijai Belsat TV.
Avots: https://www.europarl.europa.eu/