Abas šodien pieņemtās jaunās iniciatīvas — Eiropas stratēģija augstskolām un Komisijas priekšlikums Padomes ieteikumam “Veidot tiltus efektīvai sadarbībai augstākās izglītības jomā Eiropā” — atbalstīs augstskolas šajos centienos.
Priekšsēdētājas vietnieks eiropiskās dzīvesziņas jautājumos Margaritis Shins:
Mūsu eiropeiskās dzīvesziņas nosacījums un pamats ir Eiropas izcilības un iekļautības augstskolas. Tās stiprina atvērtu, demokrātisku un taisnīgu sabiedrību, kā arī ilgtspējīgu izaugsmi, uzņēmējdarbību, integrāciju un nodarbinātību. Ar šodienas priekšlikumiem mēs cenšamies pacelt starptautisko sadarbību augstākās izglītības jomā jaunā līmenī. Kopīgas vērtības, lielāka mobilitāte, plašāka darbības joma un sinerģijas, lai augstākajā izglītībā veidotu patiesu Eiropas dimensiju.
Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela:
Šodien iesniegtie priekšlikumi nāks par labu visai augstākās izglītības nozarei, pirmkārt un galvenokārt – studentiem. Lai nodrošinātu īstenu Eiropas studiju ceļu un pieredzi, viņiem ir vajadzīgas modernas, starptautiskas studentu pilsētiņas ar vieglu piekļuvi mobilitātei ārvalstīs. Mēs esam gatavi apvienot spēkus ar dalībvalstīm un augstākās izglītības iestādēm visā Eiropā. Kopā mēs varam tuvināt sabiedrībai labāku izglītību, pētniecību un inovāciju. Eiropas augstskolu alianses bruģē ceļu – līdz 2024. gada vidum no Eiropas budžeta tiks atbalstītas līdz pat 60 Eiropas augstskolu alianšu, kurās ir vairāk nekā 500 augstskolu visā Eiropā.
Eiropā ir gandrīz 5000 augstākās izglītības iestāžu, 17,5 miljoni terciārās izglītības studentu, 1,35 miljoni cilvēku, kas māca terciāro izglītību, un 1,17 miljoni pētnieku. Šīs stratēģijas mērķis ir atbalstīt un dot iespēju visām augstskolām Eiropā pielāgoties mainīgajiem apstākļiem, attīstīties un veicināt Eiropas noturību un atveseļošanu. Tajā ir ierosināta virkne svarīgu pasākumu, lai atbalstītu Eiropas augstskolas četru mērķu sasniegšanā:
Komisijas priekšlikuma mērķis Padomes ieteikumam ir dot iespēju Eiropas augstākās izglītības iestādēm ciešāk padziļināti sadarboties, veicināt kopīgu starptautisku izglītības programmu un pasākumu īstenošanu, apvienot spējas un resursus vai piešķirt kopīgus grādus. Tas ir aicinājums dalībvalstīm rīkoties un valsts līmenī radīt piemērotus apstākļus, lai nodrošinātu šādu ciešāku un ilgtspējīgu starptautisko sadarbību, efektīvāku kopīgu izglītības un pētniecības pasākumu un Eiropas augstākās izglītības telpas (Boloņas procesa) instrumentu īstenošanu. Tas veicinās zināšanu plūsmu un veidos ciešāku saikni starp izglītību, pētniecību un novatoriskām rūpniecības kopienām. Mērķis ir jo īpaši atbalstīt kvalitatīvu mūžizglītības iespēju nodrošināšanu ikvienam, galveno uzmanību pievēršot prasmēm un kompetencēm, kas vajadzīgas mūsdienu ekonomikas un sabiedrības vajadzību apmierināšanai.
Eiropas dimensiju augstākajā izglītībā un pētniecībā līdz 2024. gada vidum veicinās 4 pamatiniciatīvas.