EK priekšsēdētājas izpildvietniece Margrēte Vestagere, kas atbild par konkurences politiku, sacīja:
Šodien pieņemtais pārskatītais valsts atbalsta regulējums ļaus dalībvalstīm vieglāk atbalstīt pētniecību, attīstību un inovāciju, tostarp mazos un vidējos uzņēmumus, vienlaikus nodrošinot, ka iespējamie konkurences izkropļojumi tiek samazināti līdz minimumam. Mūsu noteikumos ieviestās mērķtiecīgās izmaiņas atbalstīs Eiropas zaļo un digitālo pārkārtošanos, veicinot publiskā un privātā sektora ieguldījumus revolucionārā inovācijā un pētniecībā, kā arī testēšanas un eksperimentēšanas infrastruktūrā.
Pārskatītais regulējums pētniecībai, attīstībai un inovācijai
Šodien pieņemtais 2022. gada regulējums pētniecībai, attīstībai un inovācijai seko 2019. gadā uzsāktajam spēkā esošo noteikumu izvērtējumam valsts atbalsta atbilstības pārbaudes ietvaros. Turklāt Komisija ir plaši apspriedusies ar visām ieinteresētajām personām par ierosināto pārskatītā paziņojuma tekstu. Apspriešanā piedalījās dalībvalstis, uzņēmēju un pētniecības asociācijas, interešu grupas un uzņēmumi, NVO un iedzīvotāji.
Pārskatītajā regulējumā pētniecībai, attīstībai un inovācijai ir iekļauti vairāki mērķtiecīgi pielāgojumi, i) lai vienkāršotu un atspoguļotu pieredzi, kas gūta, piemērojot 2014. gada pētniecības, attīstības un inovācijas regulējumu, ii) lai atspoguļotu regulatīvo, ekonomisko un tehnoloģisko attīstību un iii) saskaņotu attiecīgos noteikumus ar pašreizējām ES politikas prioritātēm, piemēram, Eiropas zaļo kursu un industriālajām un digitālajām stratēģijām. Mērķorientētie grozījumi ir šādi.
Tajā pašā laikā 2022. gada regulējumā pētniecībai, attīstībai un inovācijai ir saglabāti aizsardzības pasākumi, lai nodrošinātu, ka atbalsts tiek ierobežots līdz nepieciešamajam minimumam un nerada nepamatotus konkurences izkropļojumus.
Vispārīga informācija
Pētniecības, attīstības un inovācijas regulējuma mērķis ir veicināt pētniecības, attīstības un inovācijas darbības, kas tirgus nepilnību dēļ nenotiktu bez publiskā atbalsta. Tas ļauj dalībvalstīm noteiktos apstākļos nodrošināt uzņēmumiem un pētnieku aprindām nepieciešamos stimulus, lai veiktu svarīgas darbības un ieguldītu šajā jomā. Pētniecības, attīstības un inovācijas regulējums balstās uz tehnoloģiskās neitralitātes principu un tādējādi ietver visas tehnoloģijas, industrijas un nozares, lai nodrošinātu, ka noteikumi iepriekš nenosaka, kādi pētniecības ceļi jāizmanto, lai izstrādātu jaunus risinājumus inovatīviem produktiem, procesiem un pakalpojumiem.
Pētniecības, attīstības un inovācijas regulējuma noteikumus papildina Vispārējā grupu atbrīvojuma regula, kas nosaka (ex ante) saderības nosacījumus, uz kuru pamata valsts atbalsta pasākumus dalībvalstis var īstenot bez iepriekšējas paziņošanas Komisijai.
Plašāka informācija
Skatīt Konkurences ģenerāldirektorāta īpašo tīmekļa vietni, kurā ir iekļauti visi novērtējuma ietvaros iesniegtie ieinteresēto personu viedokļi.
Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā