Ukrainas kultūras mantojuma mērķtiecīga postīšana ir kara noziegums, saka EP deputāti

Ziņa publicēta 23.10.2022
Eiropas Parlaments ceturtdien aicināja ES steidzami atbalstīt Ukrainu, lai dokumentētu uzbrukumus tās kultūras mantojumam un palīdzētu ar tā atjaunošanu.

Rezolūcijā EP deputāti uzsver, ka Krievijas centieni iznīcināt Ukrainas identitāti un kultūru, tostarp mērķtiecīgi postot kultūras mantojuma objektus, ir kara noziegums saskaņā ar Hāgas konvenciju.

“Krievija īsteno karu pret Ukrainu arī kultūras frontē, mēģinot izdzēst Ukrainas vēstures un tradīciju mantojumu,” debatēs pirms balsojuma sacīja EP Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētāja Sabīne Ferhejena (EPP, Vācija). Viņa aicināja visus sektorus – kā publisko, tā privāto un arī pilsonisko sabiedrību – sadarboties, lai rastu jaunus instrumentus, kas palīdzētu atjaunot valsti. "Mums ir jāpalīdz ukraiņiem atjaunot viņu kultūras mantojumu. Mums ir jāsniedz viņiem mūsu atbalsts – tas ir uz vērtībām balstītas Eiropas Savienības pienākums", viņa noslēdza.

Debatēs daudzi EP deputāti vērsa uzmanību uz notiekošo mākslas darbu izlaupīšanu, kultūras darbinieku, kas atsakās sadarboties ar okupantiem, slepkavībām, kā arī uz to, ka Krievija mērķtiecīgi uzbrūk memoriāliem, pieminekļiem un kultūras iestādēm. Debašu atkārtojumu varat noskatīties šeit.

Tekstā EP deputāti uzsver, ka Ukraina ir steidzami jāatbalsta centienos dokumentēt visus uzbrukumus kultūras mantojumam, un jāpiešķir ES finansējums īpaši kultūras objektu atjaunošanai. Viņi aicina Komisiju un dalībvalstis iekļaut kultūras un kultūras mantojuma nozaru ārkārtas vajadzības ES humānajā atbalstā Ukrainai un prasa piešķirt arī īpašu atbalstu no topošā Ukrainas trasta fonda.

Parlaments izsaka atzinību Ukrainas māksliniekiem un radošajiem darbiniekiem, kuri ar savu mākslu ir pauduši pretestību Krievijas iebrukumam, un norāda, ka "mākslai un kultūrai būs būtiska nozīme Ukrainas atveseļošanā".

Viņi arī aicina Komisiju izpētīt iespēju izveidot Eiropas ārkārtas reaģēšanas un atveseļošanas mehānismu, kas būtu īpaši veltīts kultūras, kultūras mantojuma un radošajām ekosistēmām.

Vispārīgi

Līdz 2022. gada 21. septembrim UNESCO bija konstatējis, ka laikposmā kopš 24. februāra Ukrainā ir nodarīti bojājumi 81 reliģiskam objektam, 13 muzejiem, 38 vēsturiskām ēkām, 35 ēkām, kas paredzētas kultūras pasākumiem, 17 pieminekļiem un 10 bibliotēkām.

Papildu informācija

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu