Eiropas Parlaments spriež, kā samazināt rēķinus par enerģiju

Ziņa publicēta 23.10.2022
Parlaments otrdien ar Padomi un Komisiju apsprieda Ukrainā notiekošā kara ietekmi uz sabiedrību un ekonomiku, kā arī negaidītās peļņas nodokļa ieviešanu.

 

Debates varat noskatīties šeit.

Padomes prezidentvalsts Čehija un Eiropas Komisija uzsvēra, ka jau tiek īstenoti pasākumi, lai nodrošinātu alternatīvus enerģijas piegādes avotus, samazinātu enerģijas pieprasījumu un risinātu augstās elektroenerģijas un gāzes cenas tirgū. Komisijas priekšsēdētājas vietnieks Valdis Dombrovskis sacīja, ka dalībvalstīm ir jānodrošina pasākumu vēršana tieši uz neaizsargātākajiem iedzīvotājiem, jo vispārējs fiskālais atbalsts veicinātu inflāciju. Tāpat viņš aicināja īstenot piesardzīgu fiskālo politiku, kas nepalielina inflāciju.

Debašu laikā deputāti aicināja Komisiju aktīvāk risināt pašreizējo cenu pieaugumu. Daži aicināja ES strādāt pie solidaritātes pasākumu kopuma ziemai ar fiskāliem pārskaitījumiem, lai kompensētu enerģijas izmaksas, savukārt citi ierosināja izveidot "vairogu", kas aizsargātu iedzīvotājus un uzņēmumus. Vēl citi deputāti mudināja ES mazināt hipotekāro kredītu mainīgo procentu likmju risku un brīdināja, ka valstu fiskālie pasākumi nedrīkst kropļot konkurenci kopīgajā tirgū.

Vispārīgi

Savā 2022. gada 5. oktobra rezolūcijā Parlaments aicināja ES primāri sniegt atbalstu visneaizsargātākajiem iedzīvotājiem un prasīja vairāk ārkārtas pasākumu, lai mazinātu strauji augošo enerģijas cenu spiedienu uz Eiropas mājsaimniecībām un uzņēmumiem. Deputāti arī norādīja, ka ir vajadzīgi turpmāki pasākumi, lai ieviestu nodokli negaidītai peļņai. Komisija jau ir izklāstījusi savus plānus par pagaidu nodevu, ko tā sauc par solidaritātes nodokli.

 

Papildu informācija

 

Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komiteja

Ekonomikas un monetārā komiteja

Enerģijas cenas: Eiropas Parlaments aicina primāri atbalstīt neaizsargātākos

 

 

Jānis KRASTIŅŠ
Preses sekretārs Latvijā
(+371) 6708 5461
(+371) 26 542 369
janis.krastins@europarl.europa.eu