Reforma ietver turpmāk minētos elementus.
Šo pārskatīšanu un ierosināto pasākumu pamatā ir novērtējums par 2012. gada Direktīvu par cietušo tiesībām un ES stratēģija par cietušo tiesībām 2020.–2025. gadam, kas atspoguļo Eiropas Savienības apņemšanos pastāvīgi uzlabot aizsardzību un atbalstu, ko piedāvā noziegumos cietušajiem visās dalībvalstīs.
Priekšsēdētājas vietniece jautājumos par vērtībām un pārredzamību Vera Jourova:
Mēs runājam par aptuveni 75 miljoniem cilvēku katru gadu visā Eiropas Savienībā, kuri kļūst par noziegumu upuriem. Viņi visi ir pelnījuši pilnīgu aizsardzību un atbalstu. Ir izveidots labs pamats, bet mums ir jāstiprina viņu tiesības. Mēs ierosinām visaptverošu pasākumu kopumu, kas garantē lielāku atbalstu viņiem, tostarp visneaizsargātākajiem. Viņiem jābūt to cilvēku starpā, kuriem tiek nodrošināta savlaicīga piekļuve kompensācijai, kā arī dalībai tiesvedībā.
Tieslietu komisārs Didjē Reinderss:
Mūsu pienākums ir pēc iespējas efektīvāk palīdzēt noziegumos cietušajiem. Mēs cieši sadarbojamies ar tiem, kas atbalsta cietušos un ir ieguvuši labāku izpratni par to, kas cietušajiem vajadzīgs. Šā jaunā tiesību akta priekšlikuma mērķis ir uzlabot spēkā esošos noteikumus. Tas padarītu tos efektīvākus un labāk pielāgotus cietušo vajadzībām neatkarīgi no tā, kur ES un kādos apstākļos noziegums noticis.
Turpmākie soļi
Komisijas priekšlikums ir jāpieņem Eiropas Parlamentam un Padomei. Tiklīdz tas būs pieņemts, dalībvalstīm būs divi gadi laika, lai ieviestu direktīvu savos tiesību aktos. Ir paredzēts izņēmums attiecībā uz elektronisko saziņas līdzekļu izmantošanu – šajā gadījumā dalībvalstīm būs četri gadi, lai izveidotu vajadzīgās struktūras.
Konteksts
ES Direktīva par cietušo tiesībām stājās spēkā 2015. gadā. Kopš tā laika direktīva ir pozitīvi ietekmējusi cietušo tiesības piekļūt informācijai un uzlabojusi cietušo piekļuvi atbalsta pakalpojumiem.
Komisija 2020. gada jūnijā pieņēma ES stratēģiju par cietušo tiesībām (2020.–2025. gads), lai vēl vairāk pastiprinātu centienus nodrošināt tiesu iestāžu pieejamību visiem noziegumos cietušajiem neatkarīgi no tā, kur ES un kādos apstākļos noziegums noticis. Stratēģijā ir izklāstīta virkne neleģislatīvu darbību saistībā ar cietušo tiesībām, tostarp 2012. gada Direktīvas par cietušo tiesībām pārskatīšana, un paredzēts, ka Komisija izvērtē Direktīvas par cietušo tiesībām ietekmi un vajadzības gadījumā nāk klajā ar tiesību akta priekšlikumu tās atjaunināšanai. Direktīvas par cietušo tiesībām novērtējums, kas pieņemts 2022. gada jūnijā, apstiprināja, ka tā kopumā ir devusi gaidītos ieguvumus. Tomēr tajā ir parādīti arī trūkumi, kam nepieciešami mērķtiecīgi uzlabojumi attiecībā uz cietušo galvenajām tiesībām saskaņā ar direktīvu. Problēmas ir saistītas ar skaidrības un precizitātes trūkumu, ar kādu noteiktas tiesības ir formulētas, un ar dalībvalstu plašo rīcības brīvību to īstenošanā.
Direktīvas par cietušo tiesībām transponēšana dalībvalstīs lielākoties ir pabeigta. Komisija 2016. gadā bija uzsākusi pārkāpuma procedūras pret 26 ES dalībvalstīm par direktīvas nepilnīgu transponēšanu. Kopš tā laika Komisija ir slēgusi visas pārkāpuma lietas, izņemot vienu.
Lai reaģētu uz trūkumiem Direktīvā par cietušo tiesībām, par kuriem liecina tās novērtējums un daudzās apspriešanās, Komisija ir ierosinājusi mērķtiecīgus grozījumus, kas stiprina cietušo spēju paļauties uz savām tiesībām.
Plašāka informācija
Priekšlikums direktīvai, ar ko groza 2012. gada Direktīvu par cietušo tiesībām
Jautājumi un atbildes – Direktīva par cietušo tiesībām
ES stratēģija par cietušo tiesībām (2020.–2025. gads)
2012. gada Direktīva par cietušo tiesībām
2012. gada Direktīvas par cietušo tiesībām 2022. gada novērtējums
Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā