Sagaidāms, ka elektrības patēriņš ES laikposmā līdz 2030. gadam pieaugs par aptuveni 60 %. Tīklos būs jāiekļauj digitalizētas, decentralizētas un elastīgas sistēmas ar miljoniem jumta saules paneļu, siltumsūkņu un vietēju energokopienu ar kopīgiem resursiem, lielākas atkrastes atjaunīgo energoresursu jaudas, vairāk elektroautomobiļu, kas jāuzlādē, un arvien lielāki ūdeņraža ražošanas apjomi. Ir nepieciešami 584 miljardi EUR investīciju, jo 40 % mūsu sadales tīklu ir vairāk nekā 40 gadus veci un pārrobežu pārvades spēja līdz 2030 gadam dubultosies.
Rīcības plāns trūkstošo posmu nosegšanai pārejā uz tīru enerģiju
Rīcības plāna mērķis ir risināt galvenos izaicinājumus ES elektropārvades un sadales tīklu paplašināšanā, digitalizācijā un labākā izmantošanā. Tajā identificēti konkrēti un specifiski pasākumi, kas palīdzēs piesaistīt investīcijas, kas vajadzīgas, lai modernizētu Eiropas elektrotīklus. Pasākumi fokusējas uz īstenošanu un ātru ieviešanu, lai sasniegtu mūsu 2030. gada mērķus:
Konteksts
ES ir viens no plašākajiem un noturīgākajiem tīkliem pasaulē, kas piegādā elektrību miljoniem iedzīvotāju. Mūsu savstarpēji labi savienotie enerģijas tirgi ir pierādījuši sevi kā svarīgu līdzekli stabilas energoapgādes nodrošināšanai enerģētiskās krīzes laikā. ES ir izveidojusi tiesisko satvaru tīklu izvēršanas atbalstam, ko veido pārskatītā TEN-E regula, pārskatītā Atjaunojamo energoresursu direktīva un priekšlikumi par Neto nulles emisiju industrijas aktu un reformēto elektroenerģijas tirgus modeli.
Nolūkā panākt mērķi, kas noteikts plānā REPowerEU, lai izbeigtu fosilo degvielu importu no Krievijas, un nesen nosprausto mērķrādītāju līdz 2030. gadam sasniegt atjaunīgo energoresursu 42,5 % īpatsvaru, tiecoties sasniegt 45 %, ES ir vajadzīgi uzlaboti tīkli un spēcīgāka energoinfrastruktūra. Komisija pagājušajā mēnesī Eiropas vēja enerģijas rīcības plāna ietvaros prezentēja ES elektrotīklu ieviešanas rīcības plānu. Tas sasaucas ar pirmo Augsta līmeņa elektrotīklu forumu, ko Komisijas aizgādībā septembrī rīkoja Elektroenerģijas pārvades sistēmu operatoru Eiropas tīkls (ENTSO-E).
Šodienas rīcības plāns tiek prezentēts līdzās vairākiem būtiskiem pārrobežu energoinfrastruktūras projektiem saistībā ar Savienības pirmo kopīgu un savstarpēju interešu projektu sarakstu, kas palīdzēs pieskaņot ES energoinfrastruktūru tās klimata mērķiem. To papildina arī Iesaistes pakts, kurš nodrošinās ieinteresēto personu plašu iesaisti tīklu attīstībā.
Sīkāka informācija
ES rīcības plāns attiecībā uz tīkliem
Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā