“Jebkāda vardarbība pret sievietēm ir nepieļaujama. Tā ir cilvēktiesību pārkāpums un apdraud mūsu pamatvērtības.
Sievietes visās pasaules malās turpina piedzīvot neizsakāmu vardarbību — fizisku, seksuālu, psiholoģisku un ekonomisku — gan bezsaistē, gan tiešsaistē. Sievietes un meitenes arī cieš no kara un konfliktu tūlītējām vardarbīgām un ilgstošām sekām, kas rada nesamērīgas ekonomiskās grūtības. Situācija ir īpaši dramatiska humanitāro krīžu situācijās, kad bieži vien netiek ziņots par seksuālas vardarbības un cilvēku tirdzniecības gadījumiem, kas saistīti ar konfliktiem.
Pēc ES pievienošanās Stambulas konvencijai, kas ir visvērienīgākie un visaptverošākie standarti vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanai un apkarošanai, šogad mēs pieņēmām pirmos ES tiesību aktus, kuru mērķis ir efektīvi apkarot vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē un kuri papildina spēkā esošos ES dalībvalstu tiesību aktus. Tagad mums ir papildu instrumenti šādas vardarbības apkarošanai gan bezsaistē, gan tiešsaistē, lai nodrošinātu, ka sievietes un meitenes var būt drošas un dzīvot bez bailēm, lai sniegtu mērķtiecīgus atbalsta pakalpojumus cietušajiem un lai sauktu pie atbildības vainīgos. Mēs aicinām visas dalībvalstis ātri ieviest šos stingros pasākumus.
Mūsu apņemšanās izbeigt vardarbību pret sievietēm visā pasaulē ir viena no galvenajām ES ārējās darbības prioritātēm, īpaši ievērojot ES kā lielākās humānās palīdzības sniedzējas lomu. Mēs atkārtoti apliecinām savu nelokāmo apņēmību sadarbībā ar partnervalstīm, pilsonisko sabiedrību, sieviešu tiesību grupām un cilvēktiesību aizstāvjiem nekavējoties izskaust vardarbību pret sievietēm un meitenēm.”
Konteksts
Eiropas dzimumu līdztiesības stratēģijā 2020.–2025. gadam Eiropas Komisija ir apņēmusies novērst un apkarot ar dzimumu saistītu vardarbību. ES 2024. gada maijā pieņēma direktīvu par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu. Direktīvas mērķis ir nodrošināt visaptverošu regulējumu, lai efektīvi novērstu un apkarotu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē visā Savienībā. Tas tiek darīts, ieviešot konkrētu noziedzīgu nodarījumu (kibervardarbības, sieviešu dzimumorgānu kropļošanas un piespiedu laulību) definīcijas, stiprinot cietušo aizsardzību un atbalstu, atvieglojot tiesu iestāžu pieejamību, uzlabojot prevenciju, datu vākšanu, koordināciju un sadarbību.
2023. gada oktobrī Eiropas Savienība pievienojās Eiropas Padomes Konvencijai par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas konvencijai. Tas ir visvērienīgākais starptautiskais juridiskais instruments, ar ko nosaka saistošus pienākumus, lai novērstu un apkarotu vardarbību pret sievietēm un meitenēm. Vienlaikus Komisija jau ir sasniegusi lielāko daļu mērķu savā ES stratēģijā par cietušo tiesībām (2020.–2025. gads). Stratēģijas mērķis ir nodrošināt, ka visi cietušie ES var pilnībā izmantot savas tiesības saskaņā ar ES tiesību aktiem. Komisija 2023. gada jūlijā pieņēma priekšlikumu direktīvai, ar ko groza 2012. gada Cietušo tiesību direktīvu, lai stiprinātu visu noziegumos cietušo tiesības visā Eiropas Savienībā.
Šodien Komisija publicē arī Eirobarometra zibensaptauju par dzimumu stereotipiem saistībā ar vardarbību pret sievietēm. Visā ES 92 % respondentu uzskata – nav pieņemami, ka vīrietis laiku pa laikam sit savu sievu vai draudzeni. 82 % respondentu arī uzskata – ir nepieņemami, ka vīrieši uzkrītoši blenž uz sievietēm, koķetē ar skatienu vai pavada sievietes ar svilpieniem. 73 % nepiekrīt tam, ka sievietes bieži vien izdomā vai pārspīlē apgalvojumus par vardarbību pret viņām vai viņu izvarošanu.
25. novembrī Eurostat, Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūra (FRA) un Eiropas Dzimumu līdztiesības institūts (EIGE) iepazīstinās ar konstatējumiem, kas gūti kopīgā apsekojumā par vardarbību, kas saistīta ar dzimumu, Eiropas Savienībā. Plašāka informācija par apsekojumu par vardarbību, kas saistīta ar dzimumu, ir pieejama šeit no pirmdienas, 25. novembra, plkst. 11.00 (pēc Centrāleiropas laika).
Ar programmas “Pilsoniskums, vienlīdzība, tiesības un vērtības” starpniecību ES nodrošina finansējumu projektiem un organizācijām, lai apkarotu ar dzimumu saistītu vardarbību. No DAPHNE sadaļas 2025. gadā tiks darīti pieejami 23 miljoni EUR, lai atbalstītu pārrobežu pasākumus, ar ko apkaro un novērš vardarbību pret bērniem un ar dzimumu saistītu vardarbību ģimenē un intīmās attiecībās, kā arī pasākumus, kuri aizsargā un atbalsta ar dzimumu saistītas vardarbības upurus, tostarp bērnu aizsardzības sistēmas.
Starptautiskā mērogā ES Rīcības plāns cilvēktiesību un demokrātijas jomā (2020.–2024. gadam) un Dzimumu līdztiesības rīcības plāns 2021.–2025. gadam (GAP III), kas pagarināti līdz 2027. gadam, ir ES vērienīgais satvars, lai panāktu progresu dzimumu līdztiesības jomā un pilnvērtīgu iespēju nodrošināšanā sievietēm. ES kā Rīcības koalīcijas ar dzimumu saistītas vardarbības apkarošanai līdzvadītāja turpinās centienus ierobežot ar dzimumu saistītu vardarbību visā pasaulē.
Sešus gadus pēc iniciatīvas “Spotlight” uzsākšanas tās sākumposms ir pilnībā īstenots piecos reģionos. Tās panākumu dēļ iniciatīva tika izraudzīta par vienu no 12 “lielas ietekmes iniciatīvām”, ņemot vērā tās ietekmi uz visiem ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Sākoties iniciatīvas nākamajam posmam, ES turpinās investēt ar dzimumu saistītas vardarbības novēršanā visā pasaulē.
Tāpat kā katru gadu Eiropas Komisija un Eiropas Ārējās darbības dienests piedalās ANO sieviešu kampaņā Orange the World. 24. novembra vakarā Eiropas Komisijas galvenā mītne, Berlaymont ēka, tiks izgaismota oranžā krāsā, kas ir ANO izraudzītais simbols globālajai apņēmībai izskaust vardarbību pret sievietēm. Arī EĀDD galvenās mītnes fasāde būs oranža, lai atbalstītu kampaņu. Attēli būs pieejami EbS.
Papildu informācija
Ar dzimumu saistītas vardarbības izbeigšana
ES dzimumu līdztiesības stratēģija 2020.-2025. gadam
Dzimumu līdztiesības rīcības plāns III
Eirobarometra zibensaptauja Nr. 544 “Dzimumu stereotipi — vardarbība pret sievietēm”
Eurostat, FRA un EIGE kopīgi veiktais ES apsekojums par vardarbību, kas saistīta ar dzimumu
Direktīva par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošanu
ES stratēģija par cietušo tiesībām (2020.–2025. gads)
Priekšlikums direktīvai, ar ko groza 2012. gada Cietušo tiesību direktīvu
Globālais centrs vardarbības upuriem
Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā