Lielākā daļa Latvijas un visas ES iedzīvotāju nezina vienoto neatliekamās palīdzības numuru 112

Ziņa publicēta 10.02.2012
Brisele, 2012. gada 10. februāris. Eiropā ir miljoni iedzīvotāju un ceļotāju, kas dodas slēpot, pavadīt laiku kopā ar ģimeni, komandējumos, apmeklēt šīs vasaras sporta notikumus, piemēram, olimpiskās spēles Londonā vai UEFA Euro 2012 futbola čempionātu Polijā un Ukrainā. Un šiem cilvēkiem ir vajadzīga iespēja sazināties ar neatliekamās palīdzības dienestiem gan savā valstī, gan ārpus tās. Tomēr tikai 34 % no regulārajiem ceļotājiem un 26 % no visiem eiropiešiem zina, ka pastāv 112 — vienotais neatliekamās palīdzības tālruņa numurs, kuru var izmantot ārkārtas situācijās savā valstī vai ceļojumā. Latvijā pēdējos gados numura atpazīstamība ir kritusies, un par to zina 22% cilvēku.

Daudzi lielākie dzelzceļa, gaisa un cita veida transporta uzņēmumi ir pievienojušies Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniekiem Nēlī Krusai un Sīmam Kallasam kampaņā, kuras mērķis ir palielināt 112 atpazīstamību. Bez papildu izmaksām nodokļu maksātājiem neatliekamās palīdzības dienesta tālruņa numuru reklamēs uz e-biļetēm, pasažieriem piedāvātajos žurnālos, uzņēmumu tīmekļa vietnēs un tiešajā saziņā.Saraksts ar uzņēmumiem, kas piedalās kampaņā, publicēts www.112.eu.

Priekšsēdētāja vietnieki Nēlī Krusa un Sīms Kallass ir apņēmušies nodrošināt, lai katram eiropietim būtu pieejama numura 112 viedtālruņu lietotne savā valodā.Pēdējos gados ir izstrādātas daudzas 112 mobilās lietotnes, tomēr šajā jomā vēl daudz darāmā.

Citējot priekšsēdētāja vietnieci Nēlī Krusu: "Sazvanot 112, var izglābt dzīvību.Taču tas palīdzēs tikai tad, ja iedzīvotāji zinās šo numuru. Tāpēc mēs strādājam kopā ar ceļojumu uzņēmumiem, lai piesaistītu braucēju uzmanību, kamēr tie atrodas ceļā uz galamērķi."

Priekšsēdētāja vietnieks Sīms Kallass teica: "Lieliski, ka Eiropas transporta nozare ir apņēmusies informēt ceļotājus par neatliekamās palīdzības numuru 112. 112 ir svarīgs drošības instruments transportā. Pievienoties dalībnieku sarakstam var visu gadu, un līdzšinējā interese liecina, ka mēs varam gaidīt vēl daudzu uzņēmumu līdzdalību."  

Pamatinformācija

112 ir Eiropas neatliekamās palīdzības dienestu tālruņa numurs, kas bez maksas sazvanāms no fiksētā un mobilā tīkla visur ES. 112 savieno zvanītāju ar attiecīgo palīdzības dienestu (vietējo policiju, glābšanas dienestu vai medicīniskās palīdzības dienestu) un darbojas 24 stundas diennaktī.Šo numuru var sazvanīt visās ES dalībvalstīs. Tas papildina valsts neatliekamās palīdzības dienestu numurus, piemēram, 999 vai 110. Dānijā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Rumānijā, Somijā un Zviedrijā 112 ir arī vienīgais vai galvenais valsts neatliekamās palīdzības dienestu numurs. 112 tiek izmantots arī ārpus ES, piemēram, Horvātijā, Melnkalnē un Turcijā. Ukraina ir nolēmusi ieviest šo numuru pilsētās, kur notiks Euro 2012 futbola spēles (Doņeckā, Harkovā, Kijevā un Ļvovā), tā lai sporta notikumu laikā 112 jau darbotos.

Šodien publicētajā Eirobarometra aptaujā redzams, ka eiropiešu informētība par 112 izmantošanas iespējām savā valstī un citās ES dalībvalstīs nepieaug. Lai to risinātu, 2012. gada 27. janvārī priekšsēdētāja vietnieki Sīms Kallass un Nēlī Krusa sūtīja vēstuli lielākajiem transporta uzņēmumiem, aicinot tos informēt pasažierus par neatliekamās palīdzības dienestu numuru 112. Šīs iniciatīvas pamatā ir līdzīga sekmīga kampaņa, ko pagājušajā gadā sāka EP deputāte Diāna Volisa. Kampaņu atbalsta 112 Eiropas Fonds.

Mobilo tālruņu lietotnes, plašāk pazīstamas ar anglisko nosaukumu "apps", ir datorprogrammatūra, kas izstrādāta mobilajiem tālruņiem noteikta uzdevuma veikšanai.Lietotnes tālrunī vai nu instalē ražotājs, vai arī tās var nopirkt un lejupielādēt īpašos lietotņu veikalos jeb "app stores".

Ziņojumā par to, kā katra dalībvalsts īsteno 112 (arī tas ir publiskots šodien), redzams, kādās valodās 112 zvanu centri var atbildēt.

-    Zvanītāji var izmantot angļu valodu 25 valstīs (neskaitot Apvienoto Karalisti, Īriju un Maltu):Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Čehijā, Dānijā, Grieķijā, Igaunijā, Itālijā, Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Vācijā, Zviedrijā, kā arī Horvātijā, Islandē un Norvēģijā.

-    14 valstis (neskaitot Beļģiju, Franciju un Luksemburgu) var atbildēt uz zvaniem franču valodā: Bulgārijā, Čehijā, Grieķijā, Itālijā, Īrijā, Nīderlandē, Norvēģijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā, Somijā, Spānijā un Vācijā.

-    112 zvanus vācu valodā var pieņemt 12 valstīs: Bulgārijā, Čehijā, Itālijā, Nīderlandē, Norvēģijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā, Somijā, Spānijā un Ungārijā (neskaitot Austriju, Beļģiju, Luksemburgu un Vāciju).

-    Itāļi var izmantot savu dzimto valodu, zvanot uz 112 Čehijā, Horvātijā, Rumānijā, Slovēnijā un Spānijā.

-    Krieviski 112 zvanus pieņem Čehijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā un Somijā.

-    Apvienotajā Karalistē neatliekamās palīdzības dienestu rīcībā ir tulku dienests, kas strādā 170 valodās. Līdzīgs dienests ir arī Francijā, un tas aptver 40 valodas.

Noderīgas saites

112 tīmekļa vietne (angļu, franču, itāļu, poļu, spāņu un vācu valodā): www.112.eu

Transporta uzņēmumi un organizācijas, kas piedalās 112 popularizēšanas kampaņā

Kā 112 darbojas manā valstī

Bērnu stūrītis (23 oficiālajās ES valodās)

Eirobarometra ziņojums par Eiropas neatliekamās palīdzības dienestu tālruņa numuru 112: pilns ziņojums un kopsavilkums

COCOM ziņojums un tā pielikums par 112 ieviešanu

Digitalizācijas programmas tīmekļa vietne

Nēlī Krusas tīmekļa vietne

Nēlī Krusas tvīti

Kontaktpersonas:

     Ryan Heath  (+32 2 296 17 16), Twitter: @ECspokesRyan

     Linda Cain  (+32 2 299 90 19)

     Helen Kearns  (+32 2 298 76 38)

     Dale Kidd  (+32 2 295 74 61)