Kāda ir ES nostāja?
ES uzskata, ka importa aizliegums ir nesamērīgs un nekavējoties jāatceļ. Trūkumi, uz kuriem norādījusi Krievija, attiecas uz 0,6% pagājušā gada eksporta apjoma. Turklāt nepilnības dokumentos pašas par sevi nenozīmē risku valstij, kurā nonāk dzīvnieki. Saskaņā ar starptautiski pieņemto praksi varas iestādes pašas veic kļūdu labojumus nepareizi aizpildītos dokumentos, tāpat valstij, kurā atklāti pārkāpumi, parasti tiek ļauts sniegt savus paskaidrojumus. Krievijas noteikais aizliegums šos principus ignorē. Turklāt tas ir pretrunā ar Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumiem, kurus Krievija apņēmusies ievērot. Šmalenbergas vīruss, uz kuru norāda Krievija, neskar ne cūkas, ne cūkgaļu.
Kas noticis līdz šim? Kas notiks tālāk?
2012.gada 2.marts: Eiropas Komisija (EK) saņem Krievijas veterinārā dienesta paziņojumu par dzīvnieku importa aizliegumu, kas stāsies spēkā 20.martā. Kā iemesls šādam lēmumam vēstulē minēti 128 Krievijas veterināro normu pārkāpumi, kas pagājušajā gadā atklāti pārbaudēs uz Krievijas un ES robežas; nepietiekama ES rīcība, lai novērstu cūku krišanu transportēšanas laikā; kādas Igaunijā veiktas pārbaudes rezultāti un salmonelozi izraisošās baktērijas no Igaunijas eksportētajās cūkās; tāpat ES nedarot pietiekami daudz, lai novērstu Šmalenbergas vīrusa izplatību.
No 9. līdz 16.martam gan EK ierēdņi, gan komisāri vairākās vēstulēs un telefonsarunās skaidro EK pozīciju Krievijas amatpersonām;
15.-.16.martā tehniskas tikšanās laikā ES un Krievijas pārstāvji vienojas organizēt kopīgu darba sanāksmi par dzīvnieku labturības jautājumiem, taču Krievija atsakās atcelt aizliegumu, pirms tiks ievērojami uzlabota no ES importēto dzīvnieku atbilstība Krievijas normām.
20.marts Pēc Latvijas ierosinājuma jautājums tiek izskatīts ES lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru sanāksmē. Ar kopēju paziņojumu nāk klajā ES tirdzniecības komisārs Karels de Gihts un veselības un patērētāju aizsardzības komisārs Džons Dalli, nosodot Krievijas rīcību, prasot aizliegumu nekavējoties atcelt un norādot uz šādas rīcības neatbilstību PTO saistībām, kuras Krievija kā kandidāte uzņemšanai organizācijā apņēmusies ievērot. EK uzskata, ka Krievija, ņemot vērā tās nepabeigto iestāšanās procesu PTO, saviem starptautiskās tirdzniecības partneriem sūta negatīvu signālu par savu attieksmi pret organizāciju.
Tagad ES turpina divpusējas sarunas ar Krieviju, lai pēc iespējas ātrāk panāktu aizlieguma atcelšanu un novērstu cūkgaļas importa aizliegumu no ES valstīm – tā gada apjoms ir vairāk nekā 1,3 miljardi eiro, un tas skartu daudzas ES valstis.