Latvijas Nacionālā bibliotēka saņēmusi atzinību par izcilu atvērtības principu ievērošanu

Ziņa publicēta 24.01.2014
Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) saņēmusi Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācijas (LATA) atzinības rakstu par izcilu atvērtības principu ievērošanu efektivitātes un kvalitātes nodrošināšanā. Atzinība piešķirta „LATA gada balvas 2013” nominācijā „Atvērtākā iestāde” par LNB digitālās bibliotēkas projekta „Periodika.lv” piedāvāto periodisko izdevumu pieejamības nodrošināšanu un to izmantojuma veicināšanu.

Kopš projekta sākuma digitalizēti apmēram 3 miljoni LNB krājumā esošo periodisko izdevumu (laikrakstu un žurnālu) lappušu – šis apjoms aptver lielāko daļu periodisko izdevumu, kas izdoti Latvijā līdz 1940. gadam. Izveidota arī tīmekļa vietne, kas ļauj šos izdevumus lietot, tai skaitā veikt pilnteksta meklēšanu. Kopumā portālā „Periodika.lv” ir iekļauti aptuveni 3000 dažādu nosaukumu laikrakstu un žurnālu, kas izdoti gan Latvijā, gan trimdā.

2013. gadā vietni „Periodika.lv” izmantoja 49 210 unikālie apmeklētāji, kopumā aplūkojot 884 255 lapas. „Periodika.lv” risinājuma, kuru veidoja SIA „Datacom”, izstrādē izmantotas arī atvērtā pirmkoda komponentes, un izstrādātais izejas kods ir pieejams arī citām institūcijām savu risinājumu veidošanai. Savukārt risinājumā ietvertie dati, kas nav aizsargāti ar autortiesībām, ir pieejami izmantojumam arī mašīnlasāmā veidā kā atvērtie dati.

Atzinības raksts LNB piešķirts ikgadējās LATA konferences „Atvērtie dati: iespējas un izaicinājumi” laikā. Šogad tās  mērķis bija iepazīstināt sabiedrību ar atvērto datu ideju, to izmantošanas iespējām un pieredzi, kā arī rosināt diskusiju par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozarē aktuālām tēmām.

LATA balvas par ieguldījumu atvērtu IKT izstrādē, izmantošanā un popularizēšanā šogad tika pasniegtas pirmo reizi, un to mērķis ir izcelt veiksmīgākos atvērto tehnoloģiju izmantošanas piemērus un panākumus.

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija apvieno organizācijas un privātpersonas, tajā skaitā informācijas tehnoloģiju piegādātājus un lietotājus, kuri saskata ekonomiskus ieguvumus sev, savai organizācijai vai sabiedrībai kopumā no atvērtu tehnoloģiju plašākas izmantošanas Latvijā.

 

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
‍Sabiedrisko attiecību speciālists
‍Komunikācijas un mārketinga nodaļa
‍Latvijas Nacionālā bibliotēka
‍E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
‍Mob. tālr.:  26472501