Madonas novada pašvaldības Izglītības programmu projektu konkursā ieviestie projekti Madonas novada bibliotēkā

Ziņa publicēta 06.12.2021
Pateicoties Madonas novada pašvaldības atbalstam Izglītības projektu konkursā, ar mērķi sekmēt iedzīvotāju mūžizglītības iespējas, piedāvājot pieprasītas, aktuālas zināšanas, Madonas novada bibliotēkā realizēti 2 projekti.

Projekts “Dzimtu pētniecība- izziņas piedzīvojums II”

Laika periodā no 1. jūlija līdz 15. novembrim, noorganizēts 12 stundu apmācību cikls, nodrošinot  tikšanās ar diviem dzimtu pētniekiem- praktiķiem – rakstnieci publicisti, plašās Spridzānu dzimtas, kuras atzari ir arī mūsu reģionā, pētnieci Birutu Eglīti,  un  vortāla  "Ciltskoki.lv" izveidotāju un vadītāju, interneta vides pazinēju Egilu Tursu.

 Trešā nodarbība tika sagatavota  un noorganizēta, uzrunājot projektā iesaistītos dalībniekus, daloties ar viņu veikumu, pieredzi un zināšanām brīvā mikrofona formā.

Projekta programmā  piedalījās 38 interesenti  apgūstot tēmas, kur internetā iespējams atrast informāciju par dzimtām,  kā meklēt un kā labāk izmantot atrasto informāciju tālākai pētniecībai, kā pareizi “izlasīt” digitalizētās baznīcu grāmatas,  spēt orientēties informācijā par muižu dvēseļu revīzijām, tautas skaitīšanām  un citiem ģeneoloģiskiem  pētījumiem svarīgiem materiāliem, internetā pieejamiem resursiem. Sniegta informācija par ciltskoku veidošanai izmantojamām programmām, par jaunumiem vortālā "Ciltskoki.lv” , runāts par dzimtu un radu saietu organizēšanu, dalībnieki iepazīstināti  ar  informācijas resursiem par dzimtu pētniecību, kuri pieejami Madonas novada bibliotēkā,   67 interesenti iepazinušies ar izstādi “Dzimtas vēstures pētniecība”.

Madonas novada bibliotēka ir saņēmusi Edītes Arājas dāvinājumu- ‘Raksti “Bērzaunes Rītam” par Bērzaunes un Grostonas pagastu vēsturi”, kurš turpmāk būs pieejams ikvienam interesentam bibliotēkas lasītavā   

Nodrošinot atgriezenisko saikni, projekta dalībnieki uzrakstīja atsauksmes, augstu novērtējot abus lektorus, brīvo mikrofonu  un projekta programmā iekļauto informāciju. Sakot paldies organizatoriem un finansētājiem, rosināja ko līdzīgu turpināt.

Projekts “Sarunu vakari “Melnraksti. Tīrraksti””

     Katra grāmata sākas ar domu, ideju. Tad top melnraksts, kas pamazām pārtop tīrrakstā un pēc tam jau grāmatā. Cilvēka dzīve nevar būt melnraksts. Personība ir interesanta tāda, kāda viņa ir izveidojusies dzīves laikā. Un saglabāt šos dzīves stāstus un literāro devumu ir iespējams, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām.

Projekts Sarunu vakari “Melnraksti. Tīrraksti”- tā bija iespēja izzināt, jautāt, uzzināt, gūt pieredzi un saglabāt! Intervijas ar autoriem notika Madonas novada bibliotēkā no augusta līdz novembrim. Sarunu vakarus vadīja moderatori- bibliotēkas darbinieki:  Sarmīte Radiņa, Līga Fiļipova, Dacīte Tomiņa , filmēja un montēja Laura Lubkina.  Sagatavotie video sižeti ir labs vizuālais materiāls par mūsu novadniekiem –dzejniekiem un rakstniekiem:

Uldi Ausekli - latviešu rakstnieku un izdevēju, bērnu grāmatu autoru. Mētrēnieti, Atzinības krusta ( 4.šķira, 2019), Madonas novada pašvaldības Atzinības raksta par ieguldījumu kultūras dzīves bagātināšanā un Madonas novada vārda popularizēšanā saņēmēju, šī gada jubilāru;

Aivaru Aiviekstu - saikavieti, dzejnieku. Viņa dzejas kompozīcija “Gaisma logā ” ir bijusi Sarkaņu teātra “Piņģerots” repertuārā. Pašlaik iznākusi viņa grāmata “Piemīdītais miegs”;

Arturu Vaišļu - madonieti, juristu, rakstnieku, bijušo Latvijas Valsts policijas darbinieku, Viestura ordeņa virsnieku, vairāku grāmatu autoru;

Anitu Skrjabi – barkavieti, dzejnieci, pēc profesijas ekonomisti. Vairāku grāmatu autori. Viņas dzejas skanējušas jaunrades studijas “Pirmatne” izpildījumā.

Projektā iesaistījās Madonas Valsts ģimnāzijas skolas bibliotēka un tās audzēkņi- Diāna Grudule, Helēna Haase un Katrīna Ubagovska. Ģimnāzijas audzēknes piedalījās jautājumu sagatavošanā, bija klāt filmēšanās procesā un uzdeva jautājumus autoriem. Projektā piedalījās jaunieši, kurus interesē medijpratība.

Šis ir digitālais laikmets un tehnoloģiju attīstība ļauj un arī pieprasa saglabāt mūsu kultūras mantojuma liecības arī digitālā veidā. Pēdējais gads, pandēmijas ietekmēts, ir liedzis rīkot klātienes tikšanās ar autoriem. Īstenojot šo projektu, interesentiem interneta vidē ir iespēja satikties ar novadniekiem, grāmatu autoriem, dzirdēt viņu domas un pārdomas.

Sagatavotie sižeti skatāmi https://biblioteka.madona.lv/lv/, https://www.facebook.com/MadonasBIB,

https://www.youtube.com/channel/UCcZHwy0QOxNz_V4xK1jAOTA,

Video sižeti papildinās Madonas novada bibliotēkas digitālo kolekciju.

 
Projektu vadītājas I.Saulīte un D.Tomiņa