Aptaujā piedalījās 28 150 ES iedzīvotāji vecumā virs 15 gadiem. Tā tika veikta no 19. līdz 29.septembrim - laika periodā, kad migrācijas plūsma uz ES robežām un bēgļu gaitās devušos traģiskie nāves gadījumi tika plaši atspoguļoti publiskajā telpā.
Kur lielāks un kur mazāks atbalsts?
Tādās ES valstīs ka Kipra, Vācija, Spānija, Luksemburga un Nīderlande atbalstu migrācijas lēmumu pieņemšanai ES līmenī pauž 79% – 81% respondentu. Savukārt Igaunijā, Polijā un Slovākijā par to ir mazāks skaits respondentu – vidēji 40%.
Atbildot uz jautājumu par patvēruma meklētāju uzņemšanu, vidēji 78% ES iedzīvotāju uzskata, ka viņi būtu jāsadala starp visām ES valstīm. Latvijā šādu viedokli pauda vairāk nekā puse respondentu - 51%.
No tiem, kuri atbalsta patvēruma meklētāju sadali starp ES valstīm, 75% uzskata, ka sadale jāveic saskaņā ar katrai dalībvalstij saistošajām kvotām, ko noteikusi ES. Latvijā šādu patvēruma meklētāju sadali - pēc ES noteiktajām kvotām - atbalsta 65% respondentu.
Vidēji 66% ES iedzīvotāju uzskata, ka vienkāršākas legālās migrācijas procedūras ļautu efektīvāk cīnīties ar nelegālo migrācijas plūsmu. Latvijā šādi uzskata 61% aptaujāto.
Uz jautājumu „Vai Jūs piekrītiet, ka Jūsu valstij ir vajadzīgi imigranti kā darba spēks konkrētās ekonomikas jomās?”, ES vidēji 51% atbildējis apstiprinoši. Latvijā apstiprinoši atbildējusi vairāk nekā viena trešdaļa respondentu – 34%.
Visstraujāk ES pilsoņu bažas pieaugušas saistībā ar migrāciju un terorisma draudiem
Eirobarometra rezultāti arī atklāj, ka migrāciju un terorisma draudus ES pilsoņi vērtē kā arvien lielākus izaicinājumus, un bažas par šiem jautājumiem ir nopietni pieaugušas. Migrāciju par lielāko izaicinājumu uzskata ES vidēji 47% (+33 procentpunkti salīdzinājuma ar 2013.gada jūniju), terorisma draudus - vidēji 26% (+15 procentpunkti salīdzinājumā ar 2013.gada jūniju).
Latvijā attiecīgi migrāciju par lielāko izaicinājumu uzskata 49% (+35 procentpunkti salīdzinājumā ar 2013.gada jūniju), terorisma draudus – 18% respondentu (+11 procentpunkti salīdzinājumā ar 2013.gada jūniju).
Bezdarbs gan arī joprojām ir nopietnas eiropiešu, t.sk., Latvijas iedzīvotāju "galvassāpes".
Brīvā darbaspēka kustība ES
Respondentiem arī jautāts „Vai citu ES valstu pilsoņi Jūsu valstī nodrošina pozitīvu ietekmi Jūsu valsts ekonomikai?” Vidēji 56% ES iedzīvotāju atbildēja apstiprinoši, Latvijā - 51%. Savukārt, piemēram, Īrijā tā uzskata 70% un Lielbritānijā – 68% respondentu.
Viss Eirobarometra, t.sk., iedzīvotāju vērtējums par ekonomisko un sociālo situāciju: http://www.europarl.europa.eu/pdf/eurobarometre/2015/2015parlemeter/eb84_1_synthese_analytique_partie_1_migration_en.pdf
Kontakti papildinformācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
EP preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185