Pēc 27.oktobrī notikušajām debatēm Eiropas Parlaments ierosināja reformas 1976. gada ES vēlēšanu likumā ar 315 balsīm par, 234 pret un 55 atturoties.
Pašlaik dalībvalstu noteikumi par ES vēlēšanām stipri atšķiras, un tas grauj Eiropas pilsonības jēdzienu un vienlīdzības principu.
“Mēs vēlamies pielāgot 1976.gada likumu mūsdienu realitātei”, 27.oktobra debatēs teica par priekšlikuma izstrādi atbildīgā Danuta Hübner (EPP, PL). "Eiropas Parlamenta vēlēšanas joprojām ir ļoti nacionālas. Mēs vēlamies palielināt iedzīvotāju interesi par iesaistīšanos šajā nozīmīgajā Eiropas lēmumu pieņemšanas procesa daļā".
"Jaunieši jāmotivē piedalīties EP vēlēšanās. Interneta paaudze labprātāk balso tiešsaistē, nekā dodas uz pašvaldībām vai skolām”, norādīja otrs ziņotājs Jo Leinen (S&D, DE). "Dažās dalībvalstīs vēlēšanu sarakstus pabeidz vien 17 dienas pirms vēlēšanām. Nesaprotu, kā šādā situācijā ir iespējama vēlēšanu kampaņa."
EP deputātu priekšlikumā rosināts arī noteikt 12 nedēļu termiņu pirms vēlēšanām, kurā jāiesniedz vēlēšanu saraksti.
Attiecībā uz lielākajām ES dalībvalstīm EP vēlas ieviest vēlētāju atbalsta “slieksni”, kas jāpārsniedz, lai iegūtu vietu Eiropas Parlamentā - sākot no 3 līdz 5% vēlētāju balsīm. Salīdzinot ar pašreizējām sistēmām, tas nozīmētu, ka sliekšņi jāievieš Spānijai un Vācijai.
Tiesības balsot ārvalstīs
Kā norāda Eiropas Parlaments, visiem ES pilsoņiem, kas dzīvo ārzemēs, jādod iespēja balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, līdz ar to elektroniskai, tiešsaistes, kā arī pasta balsošanas sistēmai jābūt pieejamai visās ES valstīs.
2014.gada EP vēlēšanās četras dalībvalstis (Čehija, Īrija, Malta, Slovākija) nenodrošināja iespēju balsot saviem pilsoņiem, kas dzīvo ārzemēs. Pārējās dalībvalstis ļāva balsot vai nu pa pastu, vai vēstniecībā, vai arī ar pilnvarotās personas starpniecību.
Lai novērstu dubulto balsošanu (ko var veikt iedzīvotāji ar vairāk nekā vienu pilsonību vai ES iedzīvotāji, kas dzīvo ārvalstīs), EP deputāti vēlas, lai ES dalībvalstis savstarpēji apmainītos ar vēlētāju datiem.
Vairāk atpazīstamības Eiropas politiskajām partijām
Vēlēšanu biļetenos, ko izmanto Eiropas Parlamenta vēlēšanās, vajadzētu vienlīdz redzami norādīt gan nacionālo, gan Eiropas politisko partiju nosaukumus un logotipus. Nacionālās partijas saistība ar attiecīgo Eiropas līmeņa partiju ir skaidri jānorāda vēlēšanu kampaņas materiālos.
Ziņotāju preses konference notiks 12.novembrī, ceturtdien, plkst.9.00. To straumēs arī internetā.
Papildu informācija
ES līgumi dod Eiropas Parlamentam tiesības uzsākt procedūru, lai reformētu Eiropas vēlēšanas un sagatavotu priekšlikumus. Šos priekšlikumus pēc tam jāapstiprina Eiropas Padomei ar vienprātīgu lēmumu, kā arī nepieciešams visu dalībvalstu atbalsts.