Lielo uzņēmumu pārstāvji Parlamentā diskutēs par nodokļu politiku

Ziņa publicēta 17.11.2015
pat vienam triljonam eiro. Pēc Luxleaks skandāla, kas atklāja, kā valstis ar nodokļu nolēmumu palīdzību piemēro nodokļu atvieglojumus lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem, Eiropas Parlaments nodibināja īpašu komiteju, lai izmeklētu šo praksi. 16. novembrī lielo uzņēmumu pārstāvji tiekas ar komitejas deputātiem, lai diskutētu par deputātu ierosinājumiem taisnīgas uzņēmumu nodokļu sistēmas izveidei.

Pirmdien uz tikšanos ar deputātiem, citu starpā, ieradīsies AmazonCoca-Cola, IKEA un McDonald's pārstāvji un pārrunās deputātu priekšlikumus par taisnīgākas un pārskatāmākas nodokļu sistēmas izveidi.


Pēc astoņu mēnešu darba Eiropas Parlamenta īpašā komiteja nodokļu nolēmumu jautājumos 26. oktobrīpieņēma ziņojumu ar saviem ieteikumiem. EP deputāti prasa uzņēmumiem maksāt nodokļus tajās valstis, kur tiek gūta peļņā un uzsver, ka konkurence starp valstīm, kuras cenšas piedāvāt pēc iespējas zemākus uzņēmumu nodokļus, ir kaitīga.


Komiteja jau savas darbības sākumā aicināja lielos uzņēmumus uz diskusijām un saņēma atteikumu. Taču pēc pēdējā komitejas priekšsēdētaja Alana Lamasūra (EPP, Francija) uzaicinājuma daudzi uzņēmumi mainīja savu nostāju un pieņēma uzaicinājumu.


"Pastāvošā uzņēmumu nodokļu sistēma ir nepiemērota mērķim un netaisnīga. Daži uzņēmumi cieš zaudējumus, savukārt citi gūst labumu, slēpjoties aiz dažādiem valstu likumiem," septembrī, piedalotieskomitejas sanāksmē, sacīja Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers, uzsverot, ka cīņa pret krāpšanos ar nodokļiem ir viena no Komisijas prioritātēm.


Oktobrī Komisija paziņoja, ka selektīvas nodokļu priekšrocības Fiat Luksemburgā un Starbucks Nīderlandē ir nelikumīgas saskaņā ar ES valsts atbalsta noteikumiem. EP nodokļu nolēmumu komitejas ziņotāja Elisa Ferreira (S&D, Portugāle) atzinīgi vērtēja Komisijas lēmumu, taču brīdināja: "Šie divi gadījumi pierāda, ka konkurence valstu starpā ar mērķi piesaistīt uzņēmumus un gūt ienākumus ir kļuvusi par normu."


Ziņotājs par automātisku informācijas apmaiņu nodokļu jomā Markus Ferbers (EPP, Vācija) ir pārliecināts, ka apmaiņa ar informāciju par nolēmumiem nodokļu jomā varētu risināt problēmu, taču dalībvalstis nolēma ierobežot direktīvas piemērošanas jomu. "Kādēļ dalībvalstis liedz Komisijai piekļūt datiem? Vai tam ir kas slēpjams?" komentējot šo lēmumu jautāja M. Ferbers.

Ats. : 20151112STO02501