Konstitucionālo jautājumu komitejas vadītāja: "Ja Lielbritānija izstāsies no ES, neviens nebūs ieguvējs"

Ziņa publicēta 19.11.2015
Lielbritānija ir nolēmusi savu nākotni Eiropas Savienībā izlemt ar referenduma palīdzību, pirms tam veicot pārrunas ar ES. Eiropas Parlamenta Konstitucionālo jautājumu komitejas delegācija 16. un 17. novembrī apmeklēja Londonu, lai apspriestu šo jautājumu ar Lielbritānijas ministriem, parlamentāriešiem un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem. Pēc vizītes mēs jautājām Konstitucionālo jautājumu komitejas vadītājai Danutai Hūbnerei (EPP, Polija) par tās iznākumu.

Ar kādiem iespaidiem Jūs atgriezāties no Londonas?

Mums tika dota iespēja tikties ar dažādu valsts iestāžu un politisko partiju pārstāvjiem. Lielbritānija ir savas identitātes meklējumos, viņi vēlas sevi identificēt Eiropas kontekstā.
Tie, kas ir par izstāšanos uzskata, ka sarunu rezultātam nav nozīmes. Neskatoties uz rezultātu, viņi būs par. Savukārt Leiboristu partija sacīja, ka, neskatoties uz iznākumu, viņi balsos pret izstāšanos. Tas parāda, cik sadalīta ir sabiedrība šajā jautājumā.
Es esmu nobažījusies par to, cik lielā mērā sarunu iznākums tiks ņemts vērā referendumā. Tas ir svarīgi, jo, ja mēs piekāpsimies dažos jautājumos, tam būs sava cena. Taču jāņem vērā, ka mums ir liela pieredze sarunu vešanā un parasti mēs nonākam pie risinājuma. Es uzskatu, ka arī šajā jautājumā mēs varam nonākt pie risinājuma.

Saskaņā ar aptaujām, referenduma iznākums nav viennozīmīgs. Kādi faktori, Jūsuprāt, ietekmēs izvēli?

Drošības situācija pasaulē un Eiropā ir vērā ņemams faktors, kas varētu ietekmēt referenduma iznākumu. Diskusijās kļuva skaidrs, ka drošības faktors būs svarīgāks par ekonomiku. Viņi ir ļoti kritiski attiecībā uz to, kā mēs risinām migrācijas un bēgļu krīzi. Mēs bijām pārsteigti uzzinot, ka viņi Eiropu uzskata par negatīvu faktoru. Drošības, teroristu un bēgļu krīzi mēs nevaram atrisināt katrs atsevišķi. Pat visi kopā, ja neizradīsim solidaritāti, nespēsim to atrisināt.

Kāda loma gaidāmajās sarunās būs Eiropas Parlamentam?

Parlaments ir pilnībā iesaistīts procesā. Tā galvenā loma ir apstiprināt sarunu rezultātu. Bez Parlamenta tas nevar notikt.
Mēs vēlamies, lai Lielbritānija paliek Eiropas Savienībā. Ja tā izstāsies, neviens nebūs ieguvējs. Taču šis lēmums jāpieņem pašai Lielbritānijai. Domājiet ilgtermiņā par apkārtējo pasauli un par lielāku Eiropu. Pat ar Lielbritāniju tās sastāvā Eiropa ir mazs kontinents.
Ats. : 20151116STO02848