Bioloģiska pārtika: vai veselīgāka?

Ziņa publicēta 20.11.2015
Eiropas Parlamenta Zinātnisko un tehnoloģisko iespēju novērtēšanas nodaļa (STOA) 18. novembrī rīkoja semināru par bioloģiskās pārtikas ietekmi uz veselību. Semināra laikā tika secināts, ka nepieciešams veikt papildu izpēti par bioloģisko produktu uzturvērtības priekšrocībām, taču vairums speciālistu atzina, ka bioloģiskās pārtikas patērētajiem kopumā ir veselīgāks dzīvesveids. Divas trešdaļas mūsu “Twitter” aptaujas dalībnieku atzina, ka iepērkoties dod priekšroku organiskiem produktiem.

Bioloģiski pārtikas produkti tiek kultivēti ilgtspējīgās lauksaimniecībās, izmantojot tehnoloģijas, kas nekaitē videi, cilvēku veselībai un dzīvnieku labturībai. ES ekomarķējums tiek piešķirts produktiem, kuru sastāvā ir vismaz 95% bioloģisku izejvielu.


Eiropas Parlaments ir uzsācis sarunas ar Padomi par izmaiņām noteikumos, kas regulē bioloģisko pārtika un tās marķējumu. Parlaments vēlas rūpīgāku kontroli un biežākas pārbaudes uz vietas, lai izvairītos no krāpšanas.


Neskatoties uz ekonomisko krīzi un bioloģiskās pārtikas cenām, 2013. gadā bioloģisko pārtikas produktu tirgus pieauga par aptuveni 6%. Visvairāk bioloģiskos pārtikas produktus patērē Vācijā, Francijā, Apvienotajā Karalistē un Itālijā, savukārt valstis ar vislielāko bioloģisko lauksaimniecību skaitu ir Itālija, Spānija un Polija.


Atklājot EP Zinātnisko un tehnoloģisko iespēju novērtēšanas nodaļas semināru, EP deputāts Memočils Nekovs (S&D, Bulgārija) sacīja, ka "būtu biežāk jārunā par bioloģiskajām lauksamniecībām, jo tās sniedz savu ieguldījumu sabiedrības veselībā."


Lielākā daļa ekspertu atzina, ka nepieciešams veikt papildu izpēti par bioloģisko produktu uzturvērtības priekšrocībām, taču ir skaidrs, ka bioloģiskās pārtikas patērētājiem kopumā ir veselīgāks dzīvesveids. "Nav pietiekamu pierādījumu par to, ka bioloģiskai labībai ir augstāka uzturvērtība," sacīja Bernards Vatzels no "Max Rubner-Institut" institūta Vācijā. Taču Axels Mie no Lauksaimniecības zinātņu universitātes Zviedrijā un Johannes Kāls no Nīderlandes Pārtikas kvalitātes un veselības asociācijas norādīja, ka "bioloģisks dzīvesveids" labvēlīgi ietekme veselību, jo bioloģiskās pārtikas piekritēji biežāk izvēlas ēst augļus, dārzeņus, riekstus un pilngraudu labību.


Eva Rembialkovska no Varšavas universitātes skaidroja bioloģiskās pārtikas potenciāli labvēlīgo ietekmi uz cilvēkiem un dzīvniekiem, par piemēru minot ievērojamas hormonālas un imūnsistēmas atšķirības, salīdzinot dzīvniekus, kas baroti ar bioloģisku pārtiku un tos, kas baroti ar masu pārtiku. Pētījumi pierādījuši, ka ar bioloģisku pārtiku barotie dzīvnieki ir auglīgāki, tiem ir zemāks mirstības līmenis un labāka imunitāte.

Ats. : 20151116STO02882