EP deputāti prasīs, lai dalībvalstis izpauž informāciju par selektīvām nodokļu priekšrocībām
Ziņa publicēta 15.12.2015
Dēļ izvairīšanās no nodokļiem Eiropas Savienība gadā var zaudēt līdz pat triljonam eiro, liecina Eiropas Komisijas dati. Nodokļu skandāls "Luxleaks" atklāja informāciju par dažu valstu praksi lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem piemērot labvēlīgākus nodokļu nosacījumus. Otrdien, 15. decembrī, Eiropas Parlaments balso par ziņojumu, kurā aicina Komisiju nākt klajā ar likumdošanas akta priekšlikumu, kas ierobežotu ES valstu konkurenci nodokļu jomā.
Ekonomikas komitejas ziņojumā, kuru izstrādājuši EP deputāti Annalīza Dodsa (S&D, Apvienotā Karaliste) un Ludeks Nīdermaijers (EPP, Čehija), izteikts aicinājums Eiropas Komisijai nākt klajā ar likumdošanas akta priekšlikumu, kas liktu dalībvalstīm atklāt informāciju par piemērotajiem nodokļu samazinājumiem.
Ziņojumā prasīts labāk aizsargāt informācijas sniedzējus, kuri atklājuši informāciju par nodokļu darījumiem, kā arī uzņēmumiem uzlikt par pienākumu atskaitīties par to, cik lielus nodokļus tie maksā katrā valstī.
Ja šis ziņojumus 15. decembra plenārsesijā saņems visu EP deputātu apstiprinājumu, Komisijai trīs mēnešu laikā būs jānāk klajā ar tiesību akta priekšlikumu, vai jāpaskaidro, kāpēc tā uzskata, ka tiesību akts nav nepieciešams.
Konkurence nodokļu jomā
Lai sabalansētu savu budžetu daudzām dalībvalstīm ir nācies samazināt izdevumus un savilkt jostu. Tajā pašā laikā dažas valstis lielajiem starptautiskajiem uzņēmumiem piedāvā labvēlīgus nodokļu nosacījumus, kas tiem ļauj ievērojami samazināt nodokļu slogu. Šādas prakses piekopšana liedz citām valstīm iespēju gūt nodokļu ieņēmumus no šiem uzņēmumiem.
Oktobrī Eiropas Komisija paziņoja, ka selektīvas nodokļu priekšrocības Fiat Luksemburgā un Starbucks Nīderlandē ir nelikumīgas saskaņā ar ES valsts atbalsta noteikumiem. EP īpašās nodokļu nolēmumu komitejas ziņotāja Elisa Ferreira (S&D, Portugāle) atzinīgi vērtēja Komisijas paziņojumu, taču norādīja, ka "šie divi gadījumi pierāda, ka nodokļu konkurence valstu starpā ar mērķi piesaistīt uzņēmumus un peļņu Eiropas Savienībā ir kļuvusi par normu." EP deputāti novembrī pieņēma īpašās nodokļu nolēmumu komitejas gala ziņojumu un izveidoja jaunu īpašo komiteju, kura turpinās darbu pie nodokļu nolēmumu jautājumiem.