ES ārējo robežu pārvaldības pamatā jābūt ES un dalībvalstu kopīgo interešu un dalītas atbildības principiem, teica Timmermans.
Komisija arī ierosinājusi Frontex aģentūrā izveidot īpašu Eiropas Atgriešanas biroju. Ārkārtas situācijās pēc dalībvalsts pieprasījuma vai pēc ES lēmuma varētu iedarbināt arī ātras reaģēšanas atgriešanas vienības. “Nekas nevarēs notikt bez ES un dalībvalstu sadarbības, un mūsu priekšlikums ir Eiropas līmeņa atbilde Eiropas mēroga problēmai", teica Avramopuls.
Eiropas Tautas partijas grupas (EPP) deputāti atbalstīja ideju par integrētu ārējo robežu pārvaldību, lai efektīvi pārvaldītu migrāciju un nodrošinātu augstu iekšējās drošības līmeni Eiropas Savienībā. Šo viedokli atbalsoja arī Liberāļu un Demokrātu grupa (ALDE), kas mudināja dalībvalstis daļu no atbildības ES iedzīvotāju drošības interesēs nodot Eiropas Savienībai.
Sociālistu un demokrātu grupas deputāti kopumā atzinīgi vērtēja Komisijas ideju, tomēr prasīja garantēt pamattiesības un dalībvalstu suverenitāti. Eiropas Konservatīvie un reformisti norādīja, ka ES jādod tiesības rīkoties arī gadījumos, kad ES dalībvalstis, neraugoties uz to, ka pašas nav spējīgas aizsargāt savas robežas, neprasa ES palīdzību.
Runātāji no Apvienoto Kreiso un Zaļo grupām teica, ka drošības pasākumi nedrīkstētu ierobežot patvēruma meklētāju tiesības likumīgā veidā lūgt aizsardzību.
Grupas "Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa" un "Nāciju un brīvību Eiropa" noraidīja ieceri par kopīgas ātrās reaģēšanas dienestu, kas paplašinātu ES pilnvaras, sakot, ka ikvienai dalībvalstij jāsaglabā tiesības pašai aizsargāt savas robežas.
Noskatieties debašu pilnu videoierakstu šeit
Debašu svarīgāko izvilkumu kompilāciju vērojiet šeit.