Saharova balva: "Raifs Badavi bija pietiekami drosmīgs, lai stātos pretī viņu barbarismam"

Ziņa publicēta 17.12.2015
"Raifs Badavi bija pietiekami drosmīgs, lai izteiktu savu viedokli un stātos pretī viņu barbarismam. Tāpēc viņš tika pērts," 16. decembrī Strasbūrā, saņemot 2015. gada Saharova balvu ieslodzītā Saūda Arābijas cilvēktiesību aktīvista Raifa Badavi vārdā, sacīja viņa sieva Ensafa Haidara. Piešķirot balvu, Eiropas Parlaments godina Raifa Badavi cīņu par vārda un domas brīvību Saūda Arābijā.

Pasniedzot balvu, Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Martins Šulcs sacīja: "Raifs Badavi ir kļuvis par simbolu un iedvesmas avotu visiem tiem, kas cīnās par pamattiesību ievērošanu šajā reģionā un citur pasaulē. Neskatoties uz lielo risku, kā blogeris viņš ir drosmīgi uzņēmies veicināt domas brīvību un izmantot savas tiesības uz vārda brīvību, kas aizpildīja tukšumu, ko atstājis neatkarīgas preses trūkums valstī."


Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs aicināja Saūda Arābijas karali Salmanu nekavējoties apžēlot un atbrīvot blogeri, kā arī izbeigt sistemātisko izteiksmes brīvības ierobežošanu. Skaļas ovācijas izpelnījās priekšsēdētāja aicinājums atbrīvot uz nāvi notiesāto Muhamedu Al-Nimru. Viņš arī atgādināja, ka Saūda Arābija tagad ir ANO Cilvēktiesību padomes locekle.


"Mēs esam gatavi dialogam par cilvēktiesībām. Ne terors, ne necilvēcīga sodu sistēma, ne drošības jautājums, ne vienošanās par ieročiem vai par naftu iegūtā nauda neatturēs mūs no cīņas par cilvēktiesībām," vēršoties pie Ensafas Haidaras, sacīja Šulcs.

"Raifs Badavi nav noziedznieks. Viņš ir rakstnieks un brīvdomātājs."

"Arābu brīvdomātāji ir pieraduši maskēt savas idejas, lai varētu tās izplatīt," citējot savu vīru, sacīja Ensafa Haidara. "Arābu sabiedrības pieņemtajā ideoloģijā brīvas un apgaismojošas idejas tiek uzskatītas par zaimojošām. Katra brīva doma tiek uzskatīta par pagrimumu un novirzīšanos no patiesā ceļa."

"Raifs nav noziedznieks. Viņš ir rakstnieks un brīvdomātājs. Viņa noziegums ir uzdrīkstēšanās brīvi izteikties valstī, kurā tiek pieņemts tikai viens viedoklis. Viņš ir domātājs, kurš atsakās pievienoties pūlim un sekot ierēdņiem, kuri dzīvo pagātnē un valda saskaņā ar netaisnīgiem un tirāniskiem likumiem," sacīja Ensafa Haidara, kura ar abu bērniem radusi patvērumu Kanādā.


Ensafa Haidara pateicās Eiropas Parlamentam par piešķirto balvu un atbalstu: "Saharova balvas piešķiršana Raifam Badavi ir vēsturisks notikums. Priekšsēdētāja kungs, tas ir Jūsu un visu pārējo deputātu, kuri balsoja par Raifu, drosmes pierādījums."


Viņu neapklusināja ne cenzūra, ne cietumsods, ne miesas sods

Raifs Badavi ir blogeris un cilvēktiesību aktīvists no Saūda Arābijas, kurš pašlaik izcieš desmit gadu cietumsodu par sociālu, politisku un reliģisku debašu uzsākšanu savā tīmekļa vietnē, kas tika uzskatītas par islāmu zaimojošām. Bez cietumsoda viņam tika piespriesti arī 1000 sitieni ar pletni un prāvs naudas sods.

Pirmo 50 pletnes sitienu izpildīšana 2015. gada janvārī visā pasaulē radīja sašutumu un bažas par Badavi veselību, kā rezultātā turpmāka pēršana tika atlikta, taču viņš vēl aizvien atrodas ieslodzījumā un nesen tika pārvietots uz stingrāka režīma cietumu.


Diemžēl šī nav pirmā reize Saharova balvas pasniegšanas vēsturē, kad laureāts nevar personīgi ierasties uz balvas saņemšanu. Citu starpā, 1990. gada Saharova balvas laureāte, Mjanmas demokrātiskās kustības līdere Aunga San Suu Ki, balvu ieradās saņemt tikai 23 gadus vēlāk, jo atradās mājas arestā.


Ceremonijā piedalīsies arī pārējo finālistu pārstāvji - Maria-Alehandra Aristeguieta-Alvareza no Venecuēlas demokrātiskās opozīcijas kustības un Borisa Ņemcova fonda brīvībai izpilddirektore Olga Šorina.


Seko līdzi diskusijām sociālajos medijos ar #SaharovaBalva #SakharovPrize #FreeRaif un skaties ceremonijas videoierakstu.

Ats. : 20151215STO07590
Atjaunināts 
(
16-12-2015 - 13:35