Eiropas Parlamenta 2016. gada darba kārtības aktuālākie jautājumi

Ziņa publicēta 14.01.2016
Jaunais gads tikko kā sācies, taču Eiropas Parlamenta darba kārtībā jau iezīmējušies jautājumi, kuriem tiks veltīta īpaša uzmanība. Viens no tādiem neapšaubāmi būs migrācija, taču pastiprināti tiks strādāts arī pie panāktās klimata vienošanās īstenošanas, tiesībaizsardzības iestāžu stiprināšanas efektīvākai cīņai pret terorismu, taisnīgākiem uzņēmumu nodokļiem un uzlabotiem datu aizsardzības noteikumiem.

Migrācija

Simtiem tūkstošu migrantu ierašanās Eiropā liek domāt par tiesību aktiem, kas palīdzētu regulēt migrantu plūsmu. Parlamentam būs jālemj par Komisijas ierosināto pastāvīgo patvēruma meklētāju pārvietošanas shēmu, kuras mērķis ir mazināt spiedienu uz valstīm, kurās ierodas visvairāk bēgļu, kā arī par jaunu robežu pārvaldības aģentūru ar spēcīgākām pilnvarām.

EP deputāti lems arī par drošu izcelsmes valstu saraksta izveidi, kura mērķis ir padarīt efektīvāku patvēruma pieteikumu izskatīšanas procedūru.


Drošība un privātums

Pagājušajā gadā piedzīvotie teroristu uzbrukumi lika ar jaunu sparu atsākt darbu pie pasažieru datu reģistra(PDR) izveides, kurš palīdzēs identificēt personas, kas ielido un izlido no Eiropas Savienības. EP deputāti un dalībvalstis 2015. gada decembrī panāca neformālu vienošanos par PDR izveidi un drīz par šo vienošanos balsos viss Parlaments.
Pavasarī Parlaments balsos arī par EP deputātu un dalībvalstu vienošanos stiprināt Eiropas policijas biroja – Eiropola – pilnvaras, kuras ļaus tam efektīvāk cīnīties pret terorismu.
Parlaments jau vairākus gadus strādā pie datu aizsardzības noteikumu pārskatīšanas un pēc decembrī panāktās neformālās vienošanas ar dalībvalstīm, darbs pie jaunajiem noteikumiem tuvojas noslēgumam. Pārskatītie noteikumi interneta lietotājiem ļaus labāk kontrolēt savu datu izmantošanu tiešsaistē.

Nodokļi un klimats

EP deputāti vairākos ziņojumos norādījuši, ka nepieciešams uzlabot uzņēmumu nodokļu politiku, lai nodrošinātu, ka lielie starptautiskie uzņēmumu maksā nodokļus tajās valstis, kurās gūst peļņu. Lai turpinātu darbu pie šī jautājumu, izveidota otrā īpašā komiteja nodokļu nolēmumu jautājumos.
Reaģējot uz auto izmešu skandālu, Parlaments ir izveidojis īpašu izmeklēšanas komiteju, kuras mērķis ir novērst nepilnības, kas padarījušas iespējamu krāpšanos ar emisiju testiem.
Pēc 2015. gada nogalē Parīzē panāktās klimata vienošanās, Eiropas Savienībai jāsāk darbs pie tajā noteikto mērķu izpildes. Viens no mērķiem ir panākt ievērojamu kaitīgo izmešu samazināšanu, un, lai to panāktu, Parlaments balsos par izmešu tirdzniecības sistēmas reformu un jauniem noteikumiem attiecībā uz autotransporta izmešiem.

Citi jautājumi

EP deputāti turpinās darbu pie vienota digitālā tirgus, janvārī balsojot par pašiniciatīvas ziņojumu. Tiks cieši uzraudzītas ES sarunas par jaunu starptautisku līgumu noslēgšanu, kuru starpā ir pakalpojumu tirdzniecības līgums (TISA) un ES-ASV brīvās tirdzniecības līgums (TTIP). Turpināsies darbs arī pie aprites ekonomikasun enerģētikas savienības izveides.
Ats. : 20160112STO09501