Ekspertu grupā apvienojušies pārstāvji no 11 rūpniecības nozarēm, kas veido vairāk nekā pusi no ES nozaru energopatēriņa, piemēram, no alumīnija, tērauda un cementa rūpniecības. Viņi izstrādājuši politikas satvaru nolūkā panākt pareizu līdzsvaru starp Eiropas izvirzītajiem mērķiem un nepieciešamību saglabāt rūpniecības nozaru konkurētspēju. Viņu ieguldījums tiks izmantots Komisijas turpmākajā Eiropas zaļajā kursā un ES rūpniecības stratēģijā.
Par iekšējo tirgu, rūpniecību, uzņēmējdarbību un MVU atbildīgā Komisijas locekle Elžbeta Beņkovska sacīja: “ES rūpniecības nozares ir mūsu partneres centienos sasniegt mērķus klimata un aprites jomā, un es atzinīgi novērtēju viņu apņemšanos. Klimatneitrāla ekonomika ir jāveido ne tikai nākamajām paaudzēm. Tā arī paver neaptveramas iespējas inovācijas, ekonomikas izaugsmes un darbvietu radīšanas ziņā.”
Ieteikumi ietver darbības, kas varētu nodrošināt pareizus signālus tirgū, lai piesaistītu jaunus ieguldījumus un palīdzētu uzņēmumiem īstenot rentablus risinājumus virzībā uz klimatneitralitāti. Tajos pievērsta uzmanība arī nepieciešamībai nodrošināt taisnīgu pāreju, uzsvērts, cik svarīgi ir sarūpēt darba ņēmējiem nākotnē vajadzīgās prasmes un palīdzēt no šīm nozarēm atkarīgajām kopienām pārvaldīt pāreju.
Ieteikumos jo īpaši uzsvērti galvenie panākumu faktori saskaņā ar trim galvenajām prioritātēm.
Ekspertu grupa iesaka arī izveidot rūpnieciskās pārkārtošanās observatoriju, kas novēros, kā rūpniecībai sokas ar virzību uz klimatneitralitāti, un sniegs norādes.
Turpmākie pasākumi
Nākamā gada sākumā Komisija sniegs ieteikumus dalībvalstīm, iesniegs tos ES Konkurētspējas padomē un Eiropas Parlamentam.
Priekšvēsture
2015. gada oktobrī Komisija izveidoja augsta līmeņa grupu energoietilpīgo nozaru jautājumos, kuras sastāvā bija dalībvalstu, nozares un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji un kuras uzdevums bija sniegt konsultācijas par politikas virzieniem, kas attiecas uz energoietilpīgām nozarēm. Nozares, kas piedalījās augsta līmeņa darba grupā, jau 2018. gada septembrī iesniedza ziņojumu(link is external) kā savu kolektīvo ieguldījumu Komisijas stratēģijā “Tīra planēta – visiem!”
Šādas rūpniecības nozares atrodas daudzu vērtību ķēžu centrā un ir ļoti svarīgas mūsu ekonomikai un nodarbinātībai. Šīs nozares tiecas kopīgi sasniegt vērienīgo mērķi, kas izvirzīts Parīzes nolīgumā par klimata pārmaiņām, un apzinās pārkārtošanās uzdevuma apjomu, kā arī tā sniegtās iespējas. Tām ir ļoti liela nozīme siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanā, proti, laikā no 1990. līdz 2015. gadam tās samazinājušas emisijas par 36 %. Ņemot vērā ilgo ieguldījumu ciklu šajās nozarēs, 2050. gada mērķa sasniegšanai ir vajadzīga strauja rīcība.
Plašāka informācija