Turklāt Komisija sāka jaunu neatbilstības izmeklēšanu pret Apple saistībā ar bažām par to, ka uzņēmuma jaunās līgumiskās prasības trešo personu lietotņu izstrādātājiem un lietotņu veikaliem, tostarp Apple jaunais maksājums “Core Technology Fee”, nenodrošina Apple pienākumu efektīvu izpildi saskaņā ar Digitālo tirgu aktu.
Sākotnējie konstatējumi par Apple noteikumiem par novirzīšanu saistībā ar App Store
Digitālo tirgu aktā ir noteikts, ka izstrādātājiem, kas savas lietotnes izplata ar Apple lietotņu veikala App Store starpniecību, vajadzētu būt iespējai bez maksas informēt savus klientus par alternatīvām, lētākām iegādes iespējām, novirzīt tos uz šādiem piedāvājumiem un ļaut viņiem veikt pirkumus.
Uzņēmumam Apple patlaban ir trīs uzņēmējdarbības noteikumu kopumi, kas reglamentē uzņēmuma attiecības ar lietotņu izstrādātājiem, tostarp lietotņu veikala App Store noteikumi par novirzīšanu. Komisija provizoriski konstatē, ka:
Nosūtot sākotnējos konstatējumus, Komisija informē Apple par savu sākotnējo viedokli, ka uzņēmums pārkāpj Digitālo tirgu aktu. Minētais neskar izmeklēšanas rezultātus, jo uzņēmumam Apple tagad ir iespēja izmantot savas tiesības uz aizstāvību, proti, tas var pārbaudīt Komisijas izmeklēšanas lietā iekļautos materiālus un rakstveidā atbildēt uz Komisijas sākotnējiem konstatējumiem.
Ja Komisijas sākotnējais viedoklis galu galā tiktu apstiprināts, tad neviens no trim Apple uzņēmējdarbības noteikumu kopumiem neatbilstu Digitālo tirgu akta 5. panta 4. punktam, kurā ir noteikts, ka vārtziņu pienākums ir ļaut lietotņu izstrādātājiem bez maksas novirzīt galalietotājus uz piedāvājumiem ārpus vārtziņu lietotņu veikaliem. Pēc tam Komisija 12 mēnešu laikā pēc procedūras uzsākšanas (2024. gada 25. martā) pieņems lēmumu par neatbilstību.
Jauna izmeklēšana par Apple līguma noteikumu neatbilstību
Komisija šodien arī uzsāka trešo neatbilstības izmeklēšanu par Apple jaunajiem līguma noteikumiem, kas piemērojami lietotņu izstrādātājiem kā nosacījums piekļuvei dažām jaunajām funkcijām, kuras iespējotas saskaņā ar DTA, jo īpaši tādām kā alternatīvu lietotņu veikalu nodrošināšana vai iespēja piedāvāt kādu lietotni ar alternatīva izplatīšanas kanāla starpniecību. Apple līdz šim ir saglabājis iespēju izmantot iepriekšējos nosacījumus, saskaņā ar kuriem vispār nav atļauti alternatīvi izplatīšanas kanāli.
Komisija izmeklēs, vai ar šīm jaunajām līgumiskajām prasībām, kas tiek piemērotas trešo personu lietotņu izstrādātājiem un lietotņu veikaliem, tiek pārkāpts Digitālo tirgu akta 6. panta 4. punkts un it īpaši tajā izklāstītās nepieciešamības un proporcionalitātes prasības. Tas ietver šādus elementus:
Vienlaikus Komisija turpinās veikt sākotnējās izmeklēšanas darbības, kuras neietilpst šīs izmeklēšanas tvērumā, jo īpaši attiecībā uz pārbaudēm un izvērtēšanu, ko Apple ir ieviesis, lai atļautu apkārtielādējamas lietotnes un alternatīvus lietotņu veikalus.
Konteksts
Uzņēmumiem Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta un Microsoft – sešiem vārtziņiem, kurus Komisija noteica 2023. gada 6. septembrī – līdz 2024. gada 7. martam bija jāpanāk pilnīga atbilstība visiem Digitālo tirgu aktā noteiktajiem pienākumiem.
Komisija 2024. gada 25. martā sāka neatbilstības izmeklēšanu par Alphabet noteikumiem attiecībā uz novirzīšanu lietotnē Google Play un prioritātes piešķiršanu saviem produktiem un pakalpojumiem vietnē Google Search, neatbilstības izmeklēšanu par Apple noteikumiem attiecībā uz novirzīšanu lietotņu veikalā App Store un izvēles ekrānu pārlūkprogrammā Safari, kā arī neatbilstības izmeklēšanu par uzņēmuma Meta “maksāt vai piekrist modeli”. Komisija paziņoja par papildu izmeklēšanas pasākumiem, lai vāktu faktus un informāciju saistībā ar Amazon prioritātes piešķiršanu saviem produktiem un pakalpojumiem un Apple alternatīvo lietotņu izplatīšanu un jauno darījumdarbības modeli.
Komisija 2024. gada 29. aprīlī saskaņā ar Digitālo tirgu aktu par vārtzini noteica uzņēmumu Apple attiecībā uz tā planšetdatoru operētājsistēmu iPadOS. Komisija 2024. gada 13. maijā saskaņā ar Digitālo tirgu aktu par vārtzini noteica arī uzņēmumu Booking attiecībā uz tā tiešsaistes starpniecības pakalpojumu Booking.com. Kopumā ir tikuši noteikti 24 platformas pamatpakalpojumi, kurus sniedz visi vārtziņi.
Pārkāpuma gadījumā Komisija var piemērot naudas sodus, kas var sasniegt pat 10 % no vārtziņa kopējā apgrozījuma visā pasaulē. Atkārtotu pārkāpumu gadījumā šādi naudas sodi var sasniegt 20 % no apgrozījuma. Turklāt sistemātisku pārkāpumu gadījumā Komisija ir pilnvarota pieņemt papildu tiesiskās aizsardzības līdzekļus, piemēram, noteikt vārtzinim pienākumu pārdot uzņēmumu vai tā daļas vai arī aizliegt vārtzinim iegādāties papildu pakalpojumus, kas saistīti ar sistēmisko neatbilstību.
Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā